Tragjike/ Nëna 36 vjeçare qëllohet për vdekje, zbardhen detaje nga ngjarja

Një nënë e dy fëmijëve është qëlluar për vdekje pasi u mbajt peng në shtëpinë e saj në lindje të Britanisë gjatë transmetimit te kurorëzimit te mbretit Charles III.

Të njohurit e familjarët i bënin homazhe gruas entuziaste për të cilën thonin se kishte shumë “jetë e dashuri për të dhënë”.

36 vjeçarja Hayley Burke, vdiq të hënën në spital, dy ditë pasi u qëllua për vdekje teksa policia u konfrontua me autorin në rajonin lindor të Kent.

Oficerët përdorën negociatorët e tyre për të folur me pengmarrësin në shtëpinë e ngjarjes pasditen e të shtunës pas raportimeve për trazira, por situata përfundoi me tragjedi.

Zonjusha Burke, nënë e dy fëmijëve që jetonin me të, u dërgua më pas në spital prej plagëve të një pushke, në ngjarjen e ndodhur teksa publiku shikonte kurorëzimin e mbretit të ri të Anglisë.


Një nga mikeshat e Burke tha për rrjetin KentLive: ‘Hayley ishte mikesha më e vjetër e grupit dhe gjithmonë bënte për të qeshur të tjerët’.

‘Hayley i donte megjithë zemër fëmijët e saj, ishte shumë e sinqertë. Nëse dikush donte një opinion të ndershëm pyesnin Hayley.”

Fqinja e saj tha se fëmijët e të ndjerës nuk ishin në shtëpi kur ndodhi ngjarja.

“Më vjen turp t’i tregoj njerëzve sepse kjo është një zonë normalisht e qetë, nuk mund ta besoj atë që ka ndodhur”, tha ajo.

Viktima vdiq nga plagët e saj mbrëmjen e 8 majit, ndërsa i dyshuari 29 vjeçar gjithashtu u dërgua në spital dhe mbetet në gjendje të rëndë.

“Ai po trajtohet si i dyshuar dhe hetimet po kryhen nga drejtoria e krimeve të rënda në Kent e Essex Serious”, tha policia vendase.

Dëshmitarët përshkruanin sesi policia kishte rrethuar zonën para ngjarjes dhe kishin këshilluar njerëzit të qëndronin në shtëpi para se të hynin me forcë nga dera kryesore.

Një dëshmitare përshkruante skenën si drithëruese por në incident nuk ishin zbrazur armë përveç atyre të plagosjeve nga autori i dyshuar.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË