Disa njerëz thjesht nuk duan të bëjnë seks dhe këto janë 2 arsye pse

Le të fillojmë me opsionin e parë. Mund të jeni aseksualë. Ka shumë shpjegime të ndryshme të këtij termi, por përkufizimi themelor është mungesa e interesit për seks ose më pak interes për seksin se çdo gjë tjetër. Rreth një përqind e popullsisë e identifikon këtë mënyrë, prandaj është e rëndësishme që ju të dini se aseksualiteti është relativisht i zakonshëm dhe plotësisht normal.

Tani, le të flasim për opsionin tjetër. Jeni të rinj në moshë. Mund të duhet një kohë për të kuptuar se çfarë ju pëlqen dhe për t’ju përgjigjur seksualisht. Në të vërtetë, shumica e njerëzve do të përshkruanin përvojat e tyre të hershme seksuale jo aq të kënaqshme. Ndoshta nuk keni përjetuar akoma seksin më të mirë të jetës suaj, kështu që nuk ka arsye që ju të ngazëlleheni. 

Nëse është kështu, atëherë zgjidhja është më shumë eksplorim dhe eksperimentim. Tani për tani, unë do t’ju inkurajoj që të eksploroni trupin tuaj vetë dhe të përpiqeni të kuptoni atë që ju pëlqen. A keni një praktikë të rregullt të masturbimit? Nëse jo, kjo mund të jetë një gjë interesante për ju për të eksploruar. Mund të provoni edhe leximin e librave të erotikës ose të edukimit seksual dhe shikoni nëse zbuloni ndonjë gjë që tregon interesin tuaj. Mund të filloni gjithashtu të krijoni një listë të seksioneve seksuale të gjërave që dëshironi të provoni në një moment tjetër.

Shumë njerëz kanë një qasje seksuale mjaft pasive, por nëse nuk jeni duke eksploruar në mënyrë aktive dhe duke u përpjekur të kuptoni se çfarë mund t’ju bëjë të ndiheni mir me trupin tuaj, kjo nuk do të sjelljë ndonjë dobi të madhe. Gjatë seksit, a keni kapur ndonjëherë veten duke menduar se dëshiron që gjërat të jenë ndryshe? Harrojeni këtë fakt dhe relaksoni trupin dhe mendjen.

Është gjithçka ju duhet për të ndjerë emocionet e aktit intim!

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË