“Armiku nuk fle”/ Albatros Rexhaj flet për situatën në Kosovë dhe trondit me deklaratën: Në Prishtinë jetojmë akoma me idenë se lufta mund të ndodhë nesër

Shkrimtari Albatros Rexhaj deklaron se shqiptarët e Shqipërisë pushtimin e fundit serioz e kanë pasur para 100 vitesh dhe nuk ka zgjatur aq shumë sa të lërë shenja te njerëzit, pasi ka breza që nuk kanë kujtesë nga çfarë do të thotë të jesh i sunduar.

Duke folur në emisionin “Arnautistan” në MCN Tv, kujtoi se në fillim të viteve ‘90-të kur filluan lëvizjet, ka pasur situata komike.

Ne në Kosovë hoqëm dorë nga mirëqenia, edhe pse në krahasim me Shqipërinë, Bullgarinë e Greqinë, kemi jetuar shumë mirë.

Në vitet ‘78-‘79 kam qenë 3 vjeç dhe ika me pushime me avion, por ne vendosëm të hiqnim dorë nga mirëqenia për lirinë, se ishte më e rëndësishme se mirëqenia.

Brenda tre muajve ra ekonomia shumë keq. Kur ishim në kontakt me shqiptarët që kishin dalë nga diktatura ata thoshin se flamuri është leckë.

Ata vinin me ide të tjera dhe koncepte të tjera mbi lirinë. Për ta liria ishte tjetër, për ne ishte tjetër.

Në Prishtinë ne jetojmë akoma me idenë se lufta mund të ndodhë nesër dhe se armiku nuk fle. Ndërsa kur i diskutoj me miq në Tiranë, më thonë se e teproj.

Nuk e teproj, se armiku është armik deri sa të ketë garanci për paqe.

Shqiptarët e Shqipërisë nuk kanë ndjerë rrezik real të sundimit të huaj prej mbi 100 vitesh dhe shqiptarët e Shqipërisë ndihen të sigurtë brenda kufijve të Shqipërisë.

Por kjo nuk vlen për shqiptarët jashtë Shqipërisë. Shqiptarët e Kosovës dhe Maqedonisë janë në teh, se pa u qartësuar gjërat mirë, rreziku është real.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË