Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër të Ulqinit.

“Jadran” do të përfaqësojë një hotel modern, me shërbimet e standardit më të lartë dhe ndërthurjes me historinë e Ulqinit.Pronari i kompanisë “Royal” nga Prishtina, Arbër Kryeziu tha se arseyja kryesore e vendosjes se lokacionit në Ulqin kanë qenë lidhja e moqme nostalgjike.

“Ne e kemi atë nostaligjinë e rinisë lidhjet me Ulqinin e Malin e Zi, ideja ishte që të vijmë me investime në Ulqin që të bëjmë më të mirën e mundshme për Ulqinin dhe Malin e Zi”, ka thënë Kryeziu.Kryeziu ndër tjerash theksojë se punimet dhe investimi në hotelin luksoz do të zgjasin rreth katër vite.

“Do të jetë një ndër brendet ma të mëdha dhe më të mira ndërkombëtare.

Për herë të parë do të jetë kombinim i dy brendeve në të gjithë regjionin që do të vendosen në Ulqin, ku do të jenë brende ekskluzive”, tha Pronari Kryeziu.

Sipas tij ky investim është një punë e madhe për zhvillimin e Ulqinit dhe Malit të Zi dhe se Qeveria në krye më Dritan Abazoviq dhe kryetarin e Komunës, Omer Bajraktari kanë qenë vullnet plot që të përfundojnë procedurat për nënshkrimin e aneksit IV për ndërtimin e këtij hoteli.

Kryeministri i Mali të Zi Dritan Abazoviq derisa është shprehur i lumtur me nënshkrimin e kësaj marrëveshje, ai tha se me këtë është ndërruar edhe atmosfera e Komunës së Ulqinit.

“Shumë investim i vlefshëm për Komunën e Ulqinit dhe për Malin e Zi. Në Komunë të Ulqinit për fat të keq 30 vite nuk kanë ekzistuar investime të duhura, nuk kemi asnjë hotel me pesë yje dhe tani është ndërruar komplet atmosfera lidhur me atë çështje. E shohim si një të arritur të madhe. Jam i gëzuar sepse investitor nga Kosova janë duke ardhur veçse më shumë në Mal të Zi. Ky është investimi i dytë si më i madh, çdokush që dëshiron të punojë këtu edhe në të ardhmen është i mirëseardhur”, tha Abazoviq.Ndërsa, kryetari i Komunës së Ulqinit, Omer Bajraktari u shpreh se procesi i privatizimit ka qenë shkatërrues për këtë komunë në 20 vitet e fundit, prandaj me ndërtimin e këtij hoteli me pesë yje. Bajraktari tha se i hapin rrugë investimeve të tjera.

“Ne për këtë projekt kemi punuar 1 vit, kemi pasur komunikim tre palësh, komuna, qeveri dhe investitori ndoshta edhe për çdo ditë dhe pas një pune shumë të madhe shikuam se pa mbështetjen e Qeverisë nuk do të mund të arrihej kjo ditë. Ne si Komunë e Ulqinit jemi shumë të kënaqur pasi edhe është një ditë historike për ne dhe jam shumë i lumtur që një investitor nga Kosova arrin këtë nivel të investimit në komunën e Ulqinit”, vijoi Bajraktari.Nënshkrimi i kësaj kontrate do t’i mundësojë investitorit të fillojë punimet përgatitore për ndërtimin e hotelit i cili do të jetë një nga më luksozët në bregdetin malazez i një brendi të njohur globalisht.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË