<

Shi e rënie temperaturash, moti për ditët e para të tetorit

Prishtina Weather ka njoftuar për motin që pritet të mbajë në vend në ditët e parë të tetorit.

Sipas PW’së, dita e parë e këtij muaji fillon me të reshura shiu, të cilat mund të vazhdojnë edhe në fillim të javës.

30.09.2022 – Në ditën e parë të tetorit, po parashihet të kemi mot me të reshura shiu, për derisa ditën e diel paraqiten kushte të motit më stabil dhe më shumë diell.

Në fillim të javë vijuese do të mbajë mot paksa më i freskët, me vransira të ndryshueshme, me mundësi për riga lokale shiu ditën e hënë dhe të martë.

Sipas parashikimeve më të fundit, në pjesën e dytë të javës do të ketë më shumë intervale me diell, dhe rritje të temperaturave përreth vlerave mesatare.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë kryesisht në vlera të pranueshme dhe të mira, mirëpo ditën e shtunë ka gjasa të ketë depërtime edhe të pluhurit saharian mbi rajon, që mund të rrisë koncentrimet tek parametrat e grimcave të materies, e që shtynë indeksin të kaloj edhe në vlera mesatare, apo edhe në të dobëta në disa stacione.

1.10 – Kryesisht vranët dhe ngrohtë, e nga mesdita me mundësi edhe për reshje shiu, që vende-vende mund të vazhdojnë edhe në mbrëmje si reshje lokale.

2.10 – Mjegull në mëngjes përgjatë ultësirave, e gjatë ditës kryesisht me diell.

3.10 – Vransira në mëngjes, me mundësi për riga lokale shiu. Gjatë ditës intervale me diell.

4.10 – Kryesisht me vransira, nga mesdita me mundësi për riga lokale shiu.

5.10 – Pjesërisht vranët.

Temperaturat pësojnë rënie në të dy vlerat ekstreme, minimalet zbresin nga 12C e 13C në fundjavë, deri në 5C ditën e mërkurë, ndërsa ato maksimale nga 23C, të shtunën edhe deri në 15C ditën e martë.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga jugu e jugperëndimi 3-10m/s, ditën e shtunë, por të dielen ndryshojnë drejtimin në verilindore.

Shtypja atmosferike gradualisht shënon rritje më të theksuar.

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES