<

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet në konfliktin e armatosur në Ballkan

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi Evropian po lufton përkrah Volodymyr Zelensky-t, Beogradi, përmes gojës së presidentit Aleksandar Vuçiç, ka shprehur tashmë afërsinë e tij me Moskën, një aleat strategjik vendimtar (ekonomik dhe ushtarak). As lufta kundër rusëve, as sanksionet, pavarësisht se republika e lindur nga hiri i Jugosllavisë rrëfen vullnetin e saj për t’u anëtarësuar në BE. Edhe në Beograd po përflitet se Serbia do të jetë pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”.Në një intervistë të fundit në televizionin FACE në Sarajevë, kryetari i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad ?anak, deklaroi se “Rusia synon të vrasë presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç”. si dhe “nisja e një konflikti të ri në Ballkan”. Sipas tij, kjo është për shkak se ai “nuk është një aleat i besueshëm i Kremlinit”. Ai tha se Rusia do të përfitonte më shumë nga ky atentat dhe kjo do të ishte një pretekst për trazira në Ballkan.

Sinjalet e para nga Vuçiçi dhe Rama për luftë në Ballkan

Në Ballkan do të shpërthejë një luftë dhe këtë skenar të tmerrshëm e kanë paralajmëruar kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq. “Nëse nuk doni që rajoni ynë të shkatërrohet, mbështesni Ballkanin e hapur”, kjo është thirrja që Edi Rama u bëri liderëve të 27 vendeve europiane gjatë fjalimit të tij në samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor. Edhe gjatë konferencës për shtyp, Rama përdori termat luftë, konflikt, gjakderdhje nëse nuk promovohej “Ballkani i Hapur”. Ai ishte në harmoni të plotë me Vuçiqin, i cili tha se ne nuk duam që rajoni ynë të përfundojë si Ukraina duke qenë në sintoni se e vetmja alternativë ndaj “Ballkanit të Hapur” është lufta.Duke përsëritur thirrjen e Brukselit që vendet e rajonit t’i bashkohen nismës “Ballkani i Hapur”, Vuçiq tha se kjo është në interes të popujve dhe vendeve.

Kosova është në rrezik

Serbia insiston që ta mbajë Kosovën si pjesë integrale të territorit të saj. Vendi është i armatosur me avionë ushtarakë rusë dhe kinezë, tanke luftarake dhe pajisje të tjera ushtarake. Në vitin 2020, ajo bleu gjithashtu dronin Chengdu Pterodactyl-1 të aftë për të kryer operacione luftarake dhe zbulimi. Vetë Kosova e kupton se është në një pozitë të cenueshme. Ajo krijoi një ‘Fond të Sigurisë’ për të ftuar qytetarët të financojnë zhvillimin e një ushtrie të porsalindur të Kosovës. Megjithatë, iniciativa nuk besohet të ketë kontribuar ndjeshëm në fuqinë ushtarake të Kosovës. Qeveria gjithashtu formoi një grup pune për të konkurruar në mënyrë agresive për anëtarësimin e Kosovës në NATO.Por nuk ka gjasa të jetë i suksesshëm sepse pesë shtete anëtare të BE-së, Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qiproja, nuk e njohin Kosovën si vend të pavarur. Ndërkohë Serbia po blen armë të reja dhe po armatoset deri në dhëmbë. Prandaj, një luftë e plotë Serbi-Kosovë mund të jetë e afërt, por NATO është e gatshme për çdo situatë që mund të ndezë një konflikt të armatosur në Ballkan.

Si do të përfshihet NATO në luftë?

Bllokimi i ministrit të Jashtëm rus Lavrov , për të mos “zbarkuar” në Beograd tregon shumë për planin e Perëndimit. Duke e bere Serbine te paarritshme per nje dite te tjera, me pak fjale, Bashkimi e Bashkon donin t’i kujtonin Rusise se Kosova eshte dhe mbetet vija e kuqe e NATO-s, si pikëmbështetje e yllit të madh dhe strategjisë së shiritave për Ballkanin. , dhe nëse duhet të ketë një zjarr me dashje në shkallë të gjerë, si një luftë ose një kryengritje e krahinave me sherbime, Rusia nuk ka asnjë mënyrë për të dërguar armatim dhe mercenarë në Serbi. Ashtu, paralajmërimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj tregon shumë. Ai tha se Beogradi do të bombardohet nëse vetëm një ushtar serb hyn në Kosovë. Haradinaj shtoi se Serbia e di që Kosova është zona e gjithë Amerikës,

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES