Sa është paga e muajit të 13-të në Zvicër dhe si llogaritet?

Shumica e kompanive në Zvicër u paguajnë paga punonjësve të tyre bazuar në një sistem 13-mujor. Si punon kjo?

Pagat zvicerane janë ndër më të lartat në botë, duke tërhequr shumë punëtorë nga jashtë, edhe pse kostoja e jetesës në Zvicër është gjithashtu e lartë. Sistemi me 13 paga nuk është pjesë e ligjit të punës zvicerane, siç është në disa vende, është më shumë një çështje zakoni. Megjithatë, nëse është pjesë e kontratës së punës, atëherë kompania është e detyruar ta paguajë atë. Aktualisht, nëntë nga 10 punëdhënës e bëjnë këtë, përcjell albinfo.ch.


Paga e 13-të nuk është bonus

Kur punësoheni nga një kompani që përdor sistemin me 13 paga, kjo do të thotë që të ardhurat tuaja vjetore llogariten dhe paguhen me 13 këste dhe jo 12. Disa kompani nuk paguajnë pagën e muajit të 13-të, por do të paguajnë më shumë paga mujore (me 12 këste) në vend të kësaj. Të ardhurat tuaja vjetore do të jenë ende të njëjta, varet vetëm nga mënyra se si ndahen – me 12 ose 13.

Pse të mos paguani vetëm 12 rroga?

Ideja e këtij sistemi është që kësti i 13-të i paguar në dhjetor (në fakt, paga e dy muajve) do të ndihmojë në pagimin e shpenzimeve të Krishtlindjeve dhe faturave të tjera të fundvitit. Nëse gjysma e pagës së 13-të paguhet në korrik, kjo është për të ndihmuar në financimin e pushimeve verore (edhe pse sigurisht që jeni të lirë t’i shpenzoni për çfarë të dëshironi), përcjell tutje albinfo.ch.

A keni të drejtë për pagën e 13-të nëse ju mungon puna në ditë të caktuara?

Nëse mungesa është e justifikueshme dhe e kufizuar në kohë, atëherë po. Për shembull, nëse humbisni punën për shkak të sëmundjes, aksidentit, shtatzënisë ose lehonisë, shërbimit ushtarak, vdekjes në familje ose arsyeve të tjera të rëndësishme të përcaktuara nga ligji zviceran i punës, ju keni ende të drejtë për kompensim.

Po nëse nuk punoni një vit të plotë ose paguheni me orë?

Nëse filloni punësimin ose lini punën gjatë vitit kalendarik, pagesa e muajit të 13-të paguhet në mënyrë proporcionale, në raport me muajt e kaluar në kompani. Për sa u përket punëtorëve me orë, të cilët gjithashtu kanë të drejtë për pagën e 13-të, ata zakonisht paguhen çdo muaj. Më pas tarifa për orë rritet me 8.33 për qind.

Po bonuset?

Bonuset janë të pavarura nga paga e 13-të. Ligji zviceran nuk përmban asnjë dispozitë që merret në mënyrë specifike me bonusin, i cili mund të përbëhet nga para, aksione, opsione aksionesh në kompani ose përfitime të tjera. Kjo varet tërësisht nga vullneti i mirë i punëdhënësit. Në mënyrë tipike, kjo duhet të adresohet në kontratën e punës.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË