<

Sa është paga e muajit të 13-të në Zvicër dhe si llogaritet?

Shumica e kompanive në Zvicër u paguajnë paga punonjësve të tyre bazuar në një sistem 13-mujor. Si punon kjo?

Pagat zvicerane janë ndër më të lartat në botë, duke tërhequr shumë punëtorë nga jashtë, edhe pse kostoja e jetesës në Zvicër është gjithashtu e lartë. Sistemi me 13 paga nuk është pjesë e ligjit të punës zvicerane, siç është në disa vende, është më shumë një çështje zakoni. Megjithatë, nëse është pjesë e kontratës së punës, atëherë kompania është e detyruar ta paguajë atë. Aktualisht, nëntë nga 10 punëdhënës e bëjnë këtë, përcjell albinfo.ch.


Paga e 13-të nuk është bonus

Kur punësoheni nga një kompani që përdor sistemin me 13 paga, kjo do të thotë që të ardhurat tuaja vjetore llogariten dhe paguhen me 13 këste dhe jo 12. Disa kompani nuk paguajnë pagën e muajit të 13-të, por do të paguajnë më shumë paga mujore (me 12 këste) në vend të kësaj. Të ardhurat tuaja vjetore do të jenë ende të njëjta, varet vetëm nga mënyra se si ndahen – me 12 ose 13.

Pse të mos paguani vetëm 12 rroga?

Ideja e këtij sistemi është që kësti i 13-të i paguar në dhjetor (në fakt, paga e dy muajve) do të ndihmojë në pagimin e shpenzimeve të Krishtlindjeve dhe faturave të tjera të fundvitit. Nëse gjysma e pagës së 13-të paguhet në korrik, kjo është për të ndihmuar në financimin e pushimeve verore (edhe pse sigurisht që jeni të lirë t’i shpenzoni për çfarë të dëshironi), përcjell tutje albinfo.ch.

A keni të drejtë për pagën e 13-të nëse ju mungon puna në ditë të caktuara?

Nëse mungesa është e justifikueshme dhe e kufizuar në kohë, atëherë po. Për shembull, nëse humbisni punën për shkak të sëmundjes, aksidentit, shtatzënisë ose lehonisë, shërbimit ushtarak, vdekjes në familje ose arsyeve të tjera të rëndësishme të përcaktuara nga ligji zviceran i punës, ju keni ende të drejtë për kompensim.

Po nëse nuk punoni një vit të plotë ose paguheni me orë?

Nëse filloni punësimin ose lini punën gjatë vitit kalendarik, pagesa e muajit të 13-të paguhet në mënyrë proporcionale, në raport me muajt e kaluar në kompani. Për sa u përket punëtorëve me orë, të cilët gjithashtu kanë të drejtë për pagën e 13-të, ata zakonisht paguhen çdo muaj. Më pas tarifa për orë rritet me 8.33 për qind.

Po bonuset?

Bonuset janë të pavarura nga paga e 13-të. Ligji zviceran nuk përmban asnjë dispozitë që merret në mënyrë specifike me bonusin, i cili mund të përbëhet nga para, aksione, opsione aksionesh në kompani ose përfitime të tjera. Kjo varet tërësisht nga vullneti i mirë i punëdhënësit. Në mënyrë tipike, kjo duhet të adresohet në kontratën e punës.

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES