Rreziku që asteroidët gjigantë të përplasen me Tokën është më i madh nga sa mendohej

Planeti ynë i fsheh mirë plagët e tij. Por kjo është një qasje e gabuar, pasi dëshmitë e përplasjes së mëparshme të asteroideve me Tokën, mund të na ndihmojnë të përgatitemi më mirë mbi përplasjen e ardhshme që mund të jenë katastrofikë.

Në fakt, shkencëtari kryesor i Qendrës së Fluturimeve Hapësinore Godard të NASA-s, Xhejms Garvin, mendon se me mund t’i kemi keqkuptuar gjurmët e disa prej përplasjeve më serioze të asteroideve që kanë ndodhur deri pak miliona vite më parë.

Nëse ai ka të drejtë, gjasat për t’u goditur nga diçka e keqe, mund të jenë më të larta se sa parashikonin deri më sot vlerësimet e bëra. Garvin tha gjatë prezantimit të tij në Konferencën e fundit të Shkencës Hënore dhe Planetare se përplasjet “do të ishte në rangun e gjërave më të këqija”.

Përplasja më e famshme, është ajo që vrau të gjithë dinozaurët, dhe që krijoi një vrimë tëmadhe në Gadishulli Jukatan në Meksikë rreth 66 milionë vjet më parë. Në atë rast ishte një trup qiellor me diametër 10 kilometra. Por përplasja e objekteve qiellore më përmasa më të vogla mund të shkaktojë një pluhur të mjaftueshëm për të zhytur në errësirë planetin tonëduke shkaktuar potencialisht vite urie.

Sipas disa vlerësimeve, asteroidët me diametër mbi 1 kilometër përplasen me sipërfaqen e Tokës mesatarisht çdo 600.000 vjet. Aktualisht nuk ka asnjë plan se çfarë duhet të bëjmëpërballë këtyre ngjarjeve.

Garvin dhe ekipi i tij, përdorën një katalog të ri të imazheve satelitore me rezolucion të lartë për të parë më nga afër mbetjet e gërryera të disa prej kratereve më të mëdha të përplasjeve tëtrupave qiellorë të formuara gjatë miliona viteve të fundit, në një përpjekje për të vlerësuar më mirë madhësinë e tyre të vërtetë.

Bazuar në analizën e tyre, një numër i këtyre kratereve shfaqin unaza më të zbehta përtej asaj që zakonisht konsiderohen zakonisht si rrathët e tyre të jashtëm, duke i bërë ato më të mëdha se sa supozohej më parë. Për shembull, një krater afro 12–14 kilometra i gjerë në Kazakistan i quajtur Zhaminshin, mendohet të jetë krijuar nga një meteorit me një diametër prej 200–400 metra që u përplas me Tokën rreth 90.000 vjet më parë, dhe i fundit që ka shkaktuar potencialisht një diçka të ngjashme me atë që sot e njohim teorikisht si një “dimër bërthamor”.

Megjithatë, bazuar në analizën e re, kjo ngjarje tashmë e madhe mund të ishte edhe më katastrofike, duke shkaktuar një krater që është në fakt afro 30 kilometra i gjerë.

Po ashtu janë rillogaritur diametrat e kratereve të tjerë të mëdhenj, që rezultojnë tashmë 2 ose 3 herë më të mëdhenj. Pasojat e këtij zbulimi janë shumë të rëndësishme, pasi sugjerojnë se objektet me përmasa disa kilometra e godasin Tokën çdo 10 mijë vjet.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË