<

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do të nxjerrë më shumë naftë bruto në treg për të zbutur çmimet e rënduara.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, çmimi i naftës u rrit në nivelin më të lartë në 14 vjetët e fundit. Çmimet që nga ajo kohë janë ulur paksa ndërsa ato të naftës së papërpunuar, Brent qëndruan në rreth 113 dollarë për fuçi që nga e hëna, por vendet perëndimore kanë ushtruar presion ndaj shteteve të naftës që të vazhdojnë të shtojnë më shumë karburante në treg.

Të hënën, presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje prodhuesve të naftës që të rrisin prodhimin në vëllime “të jashtëzakonshme”, raportoi agjencia e lajmeve afp.

Por kur eksportuesit e naftës takohen të enjten për të vendosur nëse do të rritin prodhimin, ata do të duhet të marrin parasysh një recesion global që kërcënon të ulë kërkesën për naftën e tyre të papërpunuar dhe të pakësojë aftësinë e tyre për të kontrolluar çmimin e saj, raporton cnn.

Ndërsa bankat qendrore rritin normat e interesit për të kontrolluar inflacionin, një rënie ekonomike globale në 18 muajt e ardhshëm është bërë më së e mundshme, kanë paralajmëruar ekonomistët, transmeton Telegrafi.

Një recesion është një “rrezik gjithnjë e më i dukshëm” për ekonominë, shkruajnë analistët e Citigroup në një shënim autorial.

Ekspertët thonë se prodhuesit e naftës nuk mund të parandalojnë rritjen e çmimit duke pompuar më shumë. Dhe nëse ndodh një recesion, shtimi i më shumë fuçive rrezikon të rrëzojë çmimin e naftës së papërpunuar dhe të dëmtojë ekonomitë e tyre.

Të vetmet vende që janë në gjendje të pompojnë më shumë naftë, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, kanë thënë se tregu i naftës është i balancuar dhe se nuk ka nevojë të prodhohet më shumë. Së bashku, ata kanë kapacitetin për të shtuar 2.5 milionë fuçi në ditë.

Yousef Alshammari, CEO dhe kreu i kërkimit të naftës në CMarkits në Londër, tha se prodhuesit e naftës e kuptojnë se ndikimi ekonomik i rritjes së normës së tarifave nuk duhet të ndihet ende nga tregu i naftës dhe ata po veprojnë në përputhje me rrethanat.

Vetëm OPEC nuk e ka aftësinë për të shmangur një recesion, tha Amena Bakr, shefe korrespondente e OPEC-ut në Energy Intelligence.

“Unë mendoj se një recesion nuk mund të anashkalohet… Gjendja e qetë e ekonomisë nuk mund të mbahet. Në një moment duhet të ketë një përplasje dhe rivendosje”, tha ajo.

Gjatë takimit të fundit më 2 qershor, OPEC-u tashmë ra dakord të rritë prodhimin me 648 mijë fuçi në ditë në muajin korrik dhe në muajin gusht, nga 432 mijë fuçi sa ishte rënë dakord më parë.

Ndërsa presidenti amerikan, Joe Biden përgatitet për vizitën në Arabinë Saudite në mes të muajit korrik, ka pasur spekulime se Riadi mund të shtojë më shumë fuçi si një akt i vullnetit të mirë.

“Do të ishte një gjest i mirë” që do të ndihmonte në kontrollin e inflacionit në Shtetet e Bashkuara në një afat të shkurtër, tha Alshammari.

Por Arabia Saudite, prodhuesi me kapacitetin më të lirë, ka dhënë alarm për dobësim të aftësive për të nxjerrë më shumë naftë.

“Bota duhet të zgjohet me një realitet ekzistues”, u citua të ketë thënë ministri saudit i Energjisë, Princi Abdulaziz bin Salman nga Bloomberg në muajin maj, “botës po i mbaron kapaciteti energjetik në të gjitha nivelet”.

Pasqyra reale

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Iranin, Robert Malley pritet të takohet me ministrin e Jashtëm të Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani në Doha të hënën, deklaroi për CNN-in një burim diplomatik i informuar për vizitën. Negociatori iranian, Ali Bagheri Kani do të takohet me zyrtarët e Katarit të nesërmen, shtoi burimi.

Vizitat e nivelit të lartë vijnë pasi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borrell tha në një konferencë shtypi në Teheran të shtunën se ekipi i tij do të ndërmjetësonte bisedimet e mundshme të ardhshme indirekte midis SHBA-së dhe Iranit “në një vend të Gjirit”. Bisedimet do të fokusohen në “çështjet e pazgjidhura” që lidhen me zbatimin e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 të njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA).

Ndërsa mediat shtetërore iraniane kanë raportuar se Katari do të jetë destinacioni për këto bisedime dypalëshe indirekte, Doha nuk ka konfirmuar se po i pret ato.

Fuqitë perëndimore kanë frikë se Irani po i afrohet më shumë aftësisë për të prodhuar një bombë bërthamore nëse vendos ta bëjë këtë, megjithëse Irani thotë se qëllimet e tij janë paqësore. Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, i cili merr vendime gjatë bisedimeve bërthamore, i tha Borrellit se Irani do të zhvillojë më tej programin  bërthamor derisa Perëndimi të ndryshojë “sjelljen e paligjshme”.

Irani thotë se Arabia Saudite dëshiron të rifillojë bisedimet diplomatike me Teheranin

Arabia Saudite dëshiron të rifillojë bisedimet diplomatike me Teheranin, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Iranit, Saeed Khatibzadeh në një konferencë shtypi të hënën, një ditë pasi kryeministri irakian shprehu gatishmërinë për ringjalljen e bisedimeve midis rivalëve rajonalë. Kryeministri i Irakut, Mustafa al-Kadhimi ishte në Teheran të dielën, një ditë pasi vizitoi Arabinë Saudite.

Irani dhe Arabia Saudite ndërprenë lidhjet në vitin 2016 pasi të dyja palët mbështesin aleatët e kundërt. Raundi i pestë i bisedimeve mes tyre u mbajt në muajin prill, pasi Irani i pezulloi negociatat në muajin mars.

Vizita e Kadhimit erdhi pas një ngërçi shumë mujor të bisedimeve indirekte midis Teheranit dhe Uashingtonit rreth paktit bërthamor të vitit 2015, i cili frenoi programin bërthamor të Teheranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve. Kur Biden të vizitojë Riadin në mes të muajit korrik, bisedimet pritet të përfshijnë shqetësimet e sigurisë të vendeve të Gjirit për raketat balistike të Iranit.

Rreth gjirit

Një libër komik arab është bërë qendra e një polemike të re në shtetet arabe të Gjirit, ku shfrytëzuesit e rrjeteve sociale janë kundër normalizimit të homoseksualitetit tek fëmijët.

Revista “Majed” e botuar në Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga revistat më të vjetra komike për fëmijët në rajonin e Gjirit, kishte një karakter me ngjyrë ylberi në numrin e saj të muajit maj.

Fushata vjen pasi shumë në rajon po angazhohen për bojkotimin e bizneseve të huaja që solidarizohen me “Muajin e Krenarisë”, i cili bie në muajin qershor.

Disa në mediat sociale madje shkuan aq larg sa “zbërthyen” mesazhet e fshehta në revistën komike. Në një pjesë, një personazh thotë, “unë kam aftësinë t’i ngjyros gjërat; Aliu tani do të dëshironte që ai të mund të ishte si unë”. Termi arab për “si unë” (mithli) ka të njëjtën drejtshkrim si termi për homoseksual (mithliyy), pa një shenjë diakritike.

Zyra Rregullatore e Medias në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kompania Mediatike e Abu Dhabi, botuesja e revistës, nuk iu përgjigjën kërkesës së CNN-it për koment.

Fushata vjen ndërsa vende si Arabia Saudite dhe Kuvajti godasin flamujt e ylberit gjatë Muajit të Krenarisë. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kuvajtit publikoi një udhëzues se si të bëhet dallimi midis një ylberi krenarie dhe një ylberi konvencional dhe i bëri thirrje publikut të raportojë pamjet e flamurit të krenarisë.

Arabia Saudite, ndërkohë, ka goditur lodrat dhe veshjet me ngjyra ylberi.

Homoseksualiteti është i paligjshëm në shumicën e vendeve të Gjirit, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe. Vendi ndaloi filmin e animuar të Disney, “Lightyear” në fillim të këtij muaji për shkak të “shkeljes së standardeve të përmbajtjes mediatike të vendit”.

Ndalimi vjen pasi dy aktorë të së njëjtës gjini puthen në film, megjithëse nuk është specifikuar arsyeja e ndalimit. /Telegrafi

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES