Pse burrat bëhen më hakmarrës se gratë kur refuzohen në një lidhje?!

Ndjenja e refuzimit është e ndërlikuar në thelb dhe jo të gjithë e pranojnë! Duke folur specifikisht për marrëdhëniet në çift, refuzimi është delikat, sepse dëmton njerëzit e ndjeshëm , duke bërë që personi i refuzuar të reagojë negativisht.

Kjo është e zakonshme në shumë burra (jo tek të gjithë, natyrisht), të cilët duket se e marrin refuzimin si fyerje dhe reagojnë negativisht ose e marrin atë si një sfidë. Në një mënyrë shumë të përgjithshme kjo nuk është aq e zakonshme tek gratë, të cilat zakonisht marrin një pozicion pasiv ose “dorëheqës” në këtë situatë; për dinjitetin, ne priremi të bëjmë një hap prapa kur shohim që personi tjetër nuk po na merr seriozisht.

Sipas një studimi të zhvilluar nga studiues të Universitetit Shtetëror të Kansasit, burrat kanë tendencë të reagojnë më armiqësor ndaj refuzimit sesa gratë. Kjo për shkak se krenaria e tyre mashkullore ndikohet duke parë që një grua nuk dëshiron asgjë prej tyre. Ose nxit një lloj instinkti gjuetie, si një sfidë për të provuar vetveten se ai mund ta marrë atë grua në një farë mënyre.

Nëse e shohim në këtë mënyrë shumë gjëra bëhen të qarta, për shembull, që në shoqërinë tonë është e pranueshme që burri të refuzojë, denigrojë ose kushtëzojë një grua bazuar në pamjen e saj, ndërsa një grua nuk mund të bëjë të njëjtën gjë me burrin pa këtë përgjigjen me këmbëngulje ose ofendim.

Studimi i mësipërm ka treguar, përmes një eksperimenti, që burrat reagojnë duke u bërë më këmbëngulës kur refuzohen sepse egoja e tyre ndjehet e poshtëruar. Kjo u demonstrua kur u krye një eksperiment në të cilin 60 gra dhe 60 burra jetuan së bashku dhe reagimet e “refuzimit” u vlerësuan.

Kështu që, ju e dini, nëse një njeri bëhet këmbëngulës pasi e refuzon atë, mund të jetë që interesi i tij për ju në të vërtetë të ishte një nevojë egocentrike dhe jo aq shumë një interes i ndershëm.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË