‘Nuk janë alienë’, ish-agjenti i CIA-s: Aktivitetet e çuditshme në qiell paralajmërim për tërmete

Një ish-agjent i CIA-s ka hedhur dritë mbi aktivitetet e pazakonta që njerëzit mund të kenë hasur në qiell, për të cilat dyshohet se mund të jenë prezencë aliene.

Andrew Bustamante , njëkohësisht dhe ekspert për studimi ne aktiviteve jashtëtokësore ka pohuar se ato pamje të çuditshme që ne mendojmë se janë anije kozmike aliene në qiell mund të jenë në fakt shenja paralajmëruese të tërmetit, të lëshuara nga toka poshtë.

Bustamante tregoi se si dritat që qarkullojnë në qiell mund të mos jenë në të vërtetë alienë ose UFO.

“Ka aq shumë ngjarje në qiell saqë ne nuk e dimë se çfarë po shikojmë. Një satelit duket mjaft i qartë – ai lëviz në një vijë të drejtë – por gjërat që janë atje lart nuk janë gjithmonë një satelit. Kam parë rruaza të çuditshme me shkëlqim, si topa drite që ndryshojnë drejtimin, dhe nuk e kam idenë se çfarë është. A mund të jetë një avion alien apo një avion vendas që ka harruar të fikë fenerët? Ndoshta.”- tha ai.

Ai vazhdoi të pretendonte se një pjesë e çështjes pas gjuetisë së UFO-ve është se ka “aq shumë” ngjarje të pashpjegueshme që po ndodhin mbi ne në qiell saqë ne “nuk e dimë” se çfarë është bërë nga njeriu dhe çfarë jo. Megjithatë, sipas tij ka disa shpjegime që përfshijnë fenomenin natyror.

“Mund të jetë gjithashtu një fenomen natyror si rrufej, e cila është rrufeja e krijuar në një top që duket si një dritë që noton në mes të askundit. Ekzistojnë gjithashtu para-tregues të tërmeteve, të tilla si efektet gjeologjike që lëshojnë energji elektromagnetike në atmosferë. Kur energjia del nga një vijë e prishjes dhe vjen në kontakt me kushte të caktuara në atmosferë, ajo krijon drita në re, dhe papritur dritat në re po notojnë.”- tha ai.

Në vitin 2007, Andrew ishte oficeri më i ri i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara në histori dhe mori përgjegjësinë për rreth 200 raketa bërthamore nga një bunker nëntokësor.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË