Ngrihet alarmi/ Bota në rrezik nga përhapja e një tjetër virusi, 5 të vdekur në Britani

Pesë persona kanë vdekur nga nënvarianti “Arcturus” i koronavirusit në Britani, sipas shifrave të fundit, gjë që ka shkaktuar shqetësim tek autoritetet shëndetësore të vendit.

Deri më 17 prill, 105 raste të XBB.1.16 – i njohur gjithashtu si “Arcturus” u raportuan në të gjitha rajonet e Anglisë, me ekspertë që përpiqeshin të qetësonin publikun, duke theksuar se deri më tani nuk ka asnjë provë që nën varianti i ri është më i rëndë se ai i mëparshmi.

Sipas të dhënave nga Agjencia Britanike e Sigurisë Shëndetësore (UKHAS), Arcturus është përgjegjës për rreth 2.3% të rasteve të reja të Covid-19 në vend.

Javën e kaluar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e cilësoi Arcturus në një “variant shqetësimi”, që do të thotë se ai ka mutacione që ekspertët dyshojnë ose dihet se shkaktojnë ndryshime të rëndësishme dhe po qarkullon gjerësisht në shumë vende (20 deri më tani).

Ekspertët në Britani janë të shqetësuar se Arcturus do të bëhet një variant dominues i Covid-19 në vend pasi ka shkaktuar një valë të re infeksionesh në Indi me një ritëm më të shpejtë se variantet e tjera.

Sipas një përditësimi të UKHSA të enjten e kaluar, 61% e rasteve të raportuara të Arcturus në mbarë botën janë raportuar në Indi dhe vazhdojnë të rriten. Midis 20 Marsit dhe 3 Prillit numri i rasteve pothuajse u dyfishua, duke arritur në 11,109 më 14 Prill.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË