Ndalon kollën dhe rregullon sheqerin në gjak, por jo te të gjithë: Mjekët paralajmërojnë se kush nuk duhet ta pijë këtë çaj

Kjo bimë ngadalëson plakjen, qetëson, por edhe ndihmon në luftimin e baktereve dhe shëron traktin respirator. Thuhet se gjethi i dafinës është një bimë mrekullibërëse që është dëm të përdoret vetëm si shtesë në gjellë.

Gjethi i dafinës lehtëson të përzierat, zvogëlon lodhjen dhe ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak (hulumtimet kanë treguar se konsumimi i 3 gramë dafine në ditë ul nivelin e glukozës te njerëzit me diabet të tipit 2), dhe është veçanërisht efektiv në nxjerrjen e sekrecionit nga mushkëritë.

Çaji i gjethit të dafinës qetëson kollën sepse ka një efekt të dobishëm në mukozën e fytit dhe trakesë, por fitoterapistët paralajmëronë se gjethet e dafinës nuk janë të përshtatshme për të gjithë. Ata theksojnë se çajin e dafinës duhet ta konsumojnë me kujdes personat me sëmundje të traktit gastrointestinal, si dhe gratë shtatzëna.

Ulcera në stomak ose në duoden është kundërindikacion për marrjen e gjethit të dafinës, sepse kjo erëz mund të acarojë mukozën. Gjatë shtatzënisë, gjethet e dafinës nuk duhet të konsumohen në sasi të mëdha.

Si të përgatisni çaj me gjethe dafine?

? 2.5 dcl ujë
? 4-5 gjethe dafine

Hidhni gjethet e dafinës të thata ose të freskëta në një tenxhere, mbulojini me ujë të ftohtë, lëreni ujin të vlojë dhe ziejini për 5 minuta. Lëreni çajin të mbuluar për 10 minuta të tjera, më pas kullojeni. Gjethet kanë një shije shumë aromatike, të hidhur dhe të fortë, ndaj mund të shtoni mjaltë dhe limon në çaj nëse dëshironi.

Kjo bimë ngadalëson plakjen, qetëson, por edhe ndihmon në luftimin e baktereve dhe shëron traktin respirator. Thuhet se gjethi e dafinës është një bimë mrekullibërëse që është turp të përdoret vetëm si shtesë në pjata.

Gjethet lehtësojnë të përzierat, zvogëlojnë lodhjen dhe ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak (hulumtimet kanë treguar se konsumimi i 3 gram gjethe dafine në ditë ul nivelin e glukozës tek njerëzit me diabet të tipit 2), dhe është veçanërisht efektiv në nxjerrjen e mukusit nga mushkëritë. 

  Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

  Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

  “Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

  Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

  Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

  Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

  Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

  Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

  Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

  Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

  RAJONI

  All

  Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

  Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

  Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

  Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

  SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

  Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

  Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

  Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

  Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

  Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

  Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

  Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

  rubrika rozË

  EKONOMI

  SHOWBIZI

  BIZNES