Mund të jeni një miliarder/e në të ardhmen nëse keni këto shenja

Çdokush ka ëndërr të jetë një milioner. Disa luftojnë për këtë ëndërr, disa vetëm e ëndërrojnë. Duke u njohur sot me shumë histori të së kaluarës së njerëzve që sot janë milionerë apo miliarderë, kupton se kanë disa karakterista të përbashkëta. Nëse dhe ju i keni disa prej tyre jeni në rrugën e duhur për tu bërë super i pasur.

Ti fillon të bësh para që në moshë të vogël

Kjo është një nga tiparet më të zakonshme që kanë të pasurit. Ata kanë fillluar të bëjnë para që në moshë të re. Nëse keni pasur një frymë sipërmarrëse që fëmijë, atëherë ky është një tregues i fortë se gjithmonë keni qenë në vëzhgim të mënyrave për të fituar para.

Kërkon shumë nga vetja

Njohim shumë nxënës apo student, të cilët nuk kënaqen me notën 9, por kërkojnë gjithmonë 10. Gjithashtu dhe njerëzit milionerë duan gjithmonë të arrijnë maksimumin. Nuk kënaqen me fitimin e një milion dollarëve, ata duan të fitojnë 10 milionë dollarë.

Jeni tërheqës

Kjo mund të mos duket e drejtë, por sipas një studimi të kryer nga Daniel Hamermesh, profesor ekonomie në Universitetin e Teksasit, rezultoi se: ” Njerëzit tërheqës kanë të ngjarë të fitojnë mesatarisht 3%-4% më shumë sesa një person me pamjen nën mesatare.” Kjo do të thotë se një person tërheqës mund të fitojë deri në 230,000 dollarë më shumë gjatë jetës së tij. Hamermesh zbuloi se njerëzit tërheqës mund të jenë të aftë që me sharmin e tyre të bindin intervistuesin apo të bëjnë më shumë shitje.

Keni një mendje të orientuar

A jeni ju lloji i personit që kur shihni një mundësi ndërmerrni veprime për ta shfrytëzuar atë? Nëse jeni të tillë, urime! Një mendje e orientuar drejt veprimit mund të shtyjë drejt lirisë financiare.

Keni sensin e urgjencës

Milionerët nuk presin kohën e përsosur për të investuar ose për të nisur biznesin e tyre. A ta mendojnë se nuk ka kohë me të mirë se e tashmja për ta filluar. Të ulesh dhe të presësh është një nga mënyrat më ‘të mira’ për të ngrirë ëndrrat tuaja. Përfundimi: filloni punoni drejt qëllimeve tuaja që tani.

Jeni të fokusuar më shumë tek fitimi sesa tek kursimi

Tashmë nuk është më çudi që të pasurit janë të prirur t’i kursejnë paratë e tyre. Ndërsa shquhen për të kursyer dhe për të shpenzuar me mençuri, ata i dinë gjithashtu të gjitha mënyrat e mira se si t’i investojnë ato para që fitojnë, me qëllim që ta rrisin më shumë fitimin e tyre.

Jeni praktik

Një tipar tjetër i përbashkët që milionerët kanë është se zakonisht ata janë në gjëndje të jetojnë nën mundësitë e tyre. Në vend që të lavderojnë pasurinë që kanë, ata përdorin vetura praktike, shtëpi modeste dhe nuk i shpenzojnë paratë e fituara në gjëra tejet luksoze.

Mund ta shtyni kënaqësinë për më vonë

Shtyrja e kënaqësisë është një nga hapat më të rëndësishëm për t’u bërë milioner. Realiteti është se ndërtimi i pasurisë merr shumë kohë. Warren Buffet, një nga njerëzit më të pasur sot për sot, e krijoi 80% të pasurisë së tij pas moshës 50-vjeçare. Në vend që të mendoni se si të bëni qejf në rininë tuaj duhet të mendoni më shumë se si të ndërtoni pasurinë tuaj.

Nuk ke ngecur në të shkuarën

Të flasësh për të shkuarën tënde në të tashmen mund të vlejë vetëm për politikanët. Milionerët janë njerëz që kapërcejnë dështimin, refuzimin, janë përballur me frikërat e tyre dhe shqetësohen vetëm për të harxhuar energjinë në të ardhmen.

Vendosni një qëllim

Të pasurit kalojnë kohë duke menduar për qëllimet e tyre dhe nevojat e tyre afatgjata. “Ju nuk mund të bëni një milion aksidentalisht”- thotë Peter Voogd, themelues i Akademise The Game Changers, i cili bëri miliona, para se të mbushte 26 vjeç. “Nëse nuk ke një qëllim, as ferri nuk do t’ja di për ty.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË