<

Lufta atomike alarmon njerëzimin, kryeministri i Izraelit tregon “muskujt”, flet për herë të parë për arsenalin e frikshëm që ka në dispozicion: Kemi armët bërthamore më të fuqishme

Kryeministri i Izraelit, Yair Lapid ka alarmuar botën me deklaratën e tij të fundit. Ai bëri një zbulim të rrallë për herë të parë për arsenalin bërthamor që disponon shteti që ai drejton. Duke folur në një ngjarje për të shënuar një ndryshim të udhëheqjes në Komisionin e Energjisë Atomike të vendit, Lapid iu referua aftësive mbrojtëse dhe sulmuese të Izraelit, si dhe asaj që ai i quajti “aftësitë e tjera” të tij që kuptohet si një referencë për armët bërthamore. “Arena operacionale në kupolën e padukshme sipër nesh është ndërtuar mbi aftësitë mbrojtëse dhe aftësitë sulmuese, dhe atë që mediat e huaja tentojnë ta quajnë “aftësi të tjera”. Këto aftësi të tjera na mbajnë gjallë dhe do të na mbajnë gjallë për sa kohë ne dhe fëmijët tanë jemi këtu”, tha Lapid. Izraeli besohet gjerësisht se zotëron disa qindra armë bërthamore, duke zhvilluar teknologjinë në vitet 1960. Ndryshe nga shumica e shteteve të supozuara për armë bërthamore, Izraeli kurrë nuk ka deklaruar zyrtarisht posedim. Në vend të kësaj, ajo ndjek një politikë të ‘paqartësisë’, që do të thotë se udhëheqësit izraelitë, kur shtyhen, kanë preferuar të bëjnë vetëm referencë të zhdrejtë ose të paqartë për armët bërthamore. Deklarata e parë e tillë u bë në fillim të viteve 1960 nga ministri i atëhershëm i mbrojtjes Shimon Peres, i cili tha se Izraeli “me siguri nuk do të ishte i pari që do të fuste armë bërthamore në rajon”. Kohët e fundit, ish-kryeministri Ehud Olmert dukej se e pranoi aftësinë bërthamore kur renditi Izraelin, së bashku me Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Francën, si me armë bërthamore, megjithëse më vonë u përpoq të kundërshtonte komentet, të cilat u bënë në televizionin gjerman. Edhe Benjamin Netanyahu dikur iu referua Izraelit si një “fuqi bërthamore” gjatë një prezantimi në kabinetin e tij, përpara se të korrigjohej duke thënë “fuqi energjetike”.

Anëtarë të rinj të “klubit bërthamor”

Ndonëse arsenalet kryesore u përkasin dy superfuqive bërthamore, ka edhe fuqi të tjera bërthamore, si Britania e Madhe, Franca dhe Kina. Mee këto fuqi bërthamore të njohura botërisht, të quajtura “klubi bërthamor”, u bashkuan edhe India e Pakistani. Përveç këtyre vendeve, ka edhe disa të tjera, ku përfshihet edhe Izraeli, që shpesh përmenden si vende që përpiqen të kenë (ose ndoshta tashmë kanë) armë bërthamore. Konfliktet politike ku përfshihet qoftë edhe një anëtar i “klubit bërthamor”, madje edhe ndonjë nga anëtarët e rinj, mund të shkaktojnë luftëra ku të përdoren armët bërthamore. Kriza ndërmjet Indisë dhe Pakistanit, përbën rastin kur dy shtete iu afruan më shumë se kurrë luftës bërthamore, që nga Kriza Kubane e Raketave, shpjegon Buletini i shkencëtarëve bërthamorë. Gjatë fillimit të vitit 2002, duke parë situatën e rënduar, frika për një sulm bërthamor u bë shumë reale për një numër të madh njerëzish. Veç kësaj, zhvillimi i armëve të tjera të shkatërrimit në masë ka sjellë më tepër mundësi për të përdorur bombat bërthamore. Duke analizuar një raport sekret të Pentagonit, thuhet se përdorimi i mundshëm i armëve bërthamore për t’u shkatërruar vendeve armike arsenale me armë biologjike, kimike dhe armë të tjera të shkatërrimit në masë ndoshta është bërë pjesë e politikës bërthamore amerikane.

Terroristët dhe bombat me mbetje bërthamore

A është e mundur të ndërtohet një bombë bërthamore duke përdorur material që shitet në tregun e zi? Sipas revistës Time, përgjigjja është po. Kjo revistë fliste për një skuadër që u ngrit për të parandaluar terrorizmin bërthamor. Deri tani, skuadra ka montuar më shumë se një duzinë bomba artizanale duke përdorur pajisje teknologjike që i blen në dyqanet e zakonshme me gjëra elektronike dhe llojin e karburantit bërthamor që shitet në tregun e zi. Çarmatimi bërthamor dhe zbërthimi i armëve bërthamore e ka shtuar mundësinë për të vjedhur pajisje bërthamore. Heqja e mijëra armëve bërthamore ruse nga raketat, aeroplanët bombardues dhe nëndetëset e ruajtura mirë, e grumbullimi i tyre në depo më pak të sigurta, do t’i bëjnë shënjestra tunduese për terroristët e vendosur për t’i vjedhur ato. Në qoftë se pjesë nga armët bërthamore të zbërthyera i bien në dorë një grupi të vogël njerëzish dhe montohen përsëri së bashku, shumë shpejt ky grup mund të bëhet anëtar i klubit bërthamor”.

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES