<

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya Pravda”, ku flet për përvojën e saj të ndalimit.

Në artikullin e titulluar “Dorëzojani amerikanëve, do ta paketojnë dhe do ta dërgojnë në Ukrainë”, ajo flet për përvojën kur dhe si u ndalua, në versionin e saj.

“Unë dhe bashkëshorti im, gazetari kroat Robert Valdets, vendosëm të shkonim në Kosovë për fundjavë për të parë manastiret ortodokse serbe. Pse jo të bëjmë edhe një artikull/ raport”, shkruan ajo fillimisht.

Në ndalimin e saj, ajo e ndan, gjithnjë sipas saj, një bisedë me një zyrtarë që e ka marrë në pyetje.

Të jemi të sinqertë, të hapur, – thotë bashkëbiseduesi im. “Ju punoni për inteligjencën ruse, apo jo?”

“Jo,” përgjigjem me qetësi. – Unë jam gazetare dhe të gjitha materialet e mia mund të lexohen në domenin publik.

– E megjithatë, le të jemi të sinqertë. Ne dimë gjithçka për ju.

Unë e di mirë këtë teknikë të skautëve. “A punoni për shërbimet speciale?” pyetja duket budallaqe. Cili  budalla do të thoshte po. Këtu është mundësia për të “shtyrë” një person drejt emocioneve. Çdo reagim është i rëndësishëm. Ju përgjigjeni “jo”, dhe ata ju shikojnë me qortim të butë. Si, pendohuni, lehtësoni shpirtin. Ju thoni “jo” përsëri, dhe ata të qeshin para fytyrës suaj. Ju filloni të nervozoheni. Po, çfarë është?! Unë them të vërtetën dhe ata më shikojnë si idiot”.

Mes tjerash, ajo ironizon me lajmet rreth dëbimit të saj.

Ministri i policisë së Kosovës ka publikuar një postim në Facebook, ku mburrej se policia ka arritur të arrestojë spiunen e famshme ruse. Se të gjitha rrjetet sociale të Kosovës po e duartrokasin: “Bravo ministri ynë! Ne duhet ta dorëzojmë në Ukrainë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, sepse ajo është në foto me uniformë me mercenarët rusë. “Punë e mirë! Por këshilla ime është: jepjani amerikanëve, sepse ata e dinë se çfarë të bëjnë. Ata do ta paketojnë dhe do ta dërgojnë në Ukrainë.” Se ky është një provokim i zgjuar dhe i mirë organizuar, i publikuar menjëherë në të gjitha mediat botërore”, shkroi ajo, transmetoi RTK.

Një ditë më parë, Daria Aslamova ishte takuar me një klerik serb ku mori bekimin nga ai për t’u nisur “në betejë” dhe tha se pas këtij qetësimi shpirti “s’ndjehem e frikësuar”.

Por, kush është Daria Aslamova?

Pikëpyetjet për të fillojnë qysh me datën e lindjes.

Disa burime thonë se ajo ka lindur në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan, me datën 9 shtator, 1969.

Por, një version më i besueshëm është dhënë që Aslamova u lind në Khabarovsk, qytet në jug-lindje të Rusisë, po ashtu në shtator të të njëjtit vit.

Çfarë dihet me siguri është shkollimi i saj në Universitetin Shtetëror të Moskës në Departamentin e Gazetarisë.

E famshme do bëhej në vitet 90-të kur punonte për “Komsomolskaya Pravda”, dikur gazetë ruse, tash tabloid me pronar, Grigory Berezkin, që ka lidhje të afërta me Gazprom-in.

“Komsomolskaya Pravda” ishte/është një nga gazetat më të shitura në Rusi për shumë vjet dhe gjithashtu tabloidi më i klikuar rus.

I shërben pushtetit atje dhe njihet për shkrimet konspiracioniste, si ai i vitit 2015 kur në faqen e parë ishte vendosur një artikull që pretendonte se “SHBA-të kanë orkestruar Charlie Hebdo-n”. Shkrimi s’kishte asnjë informacion të bazuar.

Por, kjo gazetë famën e madhe e mori në vitet 90-ta kur kishte arritur të shiste deri në 22 milionë kopje në ditë. Në të njëjtën kohë, famë mori edhe Daria Aslamova.

Aslamova kishte filluar të mbulonte zonat e luftës, apo “pikat e nxehta” dhe u bë e njohur për mbulimin e aspektit seksual të konflikteve, fushë e pambuluar më parë nga të tjerët.

Në vitin 2011 ishte arrestuar katër herë në Egjipt, ku kishte shkuar si gazetare, por në fakt ishte me detyrë rekrutuese.

Viti 2012 e gjen atë në rajonin e kufirit mes Sirisë dhe Turqisë. Ajo ishte futur fshehurazi edhe në kampe luftimesh.

Më pas kishte realizuar edhe intervistë me presidentin sirian, Bashar al-Assad.

Më vonë do dilnin shkrime se ajo e kishte joshuar Assad-in për të realizuar intervistën.

Por, Aslamova vetë, në një intervistë, deklaronte se ekipi i Assad-it i kishin thënë se “presidenti të do të rregulluar shumë dhe me taka të larta”.

“Ajo që më befasoi në fillim të pritjes së tyre në Siri ishte se ata më kërkuan të isha plotësisht spontane dhe më treguan se mund të vishja rroba që më pëlqenin, të zgjidhja take të larta dhe të tregoja feminitetin tim”, tregon ajo kur ishte pyetur rreth intervistës.

Në Siri ishin ndarë të pakënaqur që presidenti i tyre dha një intervistë me këtë gazetare dhe kishin raportuar se si ajo në fakt ka profesione të tjera.

Një faqe në internet me emrin “Crow” kishte zbuluar se “gazetarja ruse Daria Aslamova është një yll pornografie”.

Kjo, pasi disa faqe pornografike në internet janë plot me foto eksplicite të saj me të brendshme, disa prej të cilave janë publikuar në ballinat e revistave ruse të seksit.

Nga ana tjetër, gazeta e quajtur “Watan” kishte hulumtuar për të kaluarën e saj “dhe konfirmoi se Aslamova ishte një yll pornografie dhe një ‘prostitutë’ që tërhiqte politikanët për t’i rrëzuar ata”.

E kaluara me pullë të kuqe e ruses do të rikthehej edhe një herë në vitin 2017 kur ishte ndaluar në aeroportin e Kisinau-t, kryeqytetit të Moldavisë.

Ajo në Moldavi po shkonte për të intervistuar presidentin asokohe moldav Igor Dodon.

Portalet në Moldavi nxorën fotot e Aslamova-s, derisa tregonin edhe për lidhjet e saj romantike me shumë politikanë, përfshirë Ruslan Khasbulatov, aleatin kryesor të presidentit rus një kohë, Boris Yeltsin.

Khasbulatov, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, do fitonte kontrollin e Parlamentit rus dhe u shndërrua në personin numër dy për nga fuqia në Rusi, pas Yeltsin-it.

Ishte pikërisht përplasja e këtyre të dyve më pas që kishte çuar në atë që njihet si Krisja Kushtetuese e Rusisë në vitin 1993, kur ai në aleancë me zëvendës-presidentin, Aleksandër Rutskoy, ishte përplasur me Yeltsin-in sa u përket fuqive ekzekutive të postit të presidentit. Në fund fiton Yeltsin me shpërbërjen e dhunshme të parlamentit në tetor të vitit 1993.

Gjithsesi, Aslamova s’ishte lënë të futej në Moldavi jo për historinë e saj dhe lidhjet, por për faktin se tashmë ishte zbuluar se punonte për inteligjencën ruse.

Në vitin 1999 spiunia kishte provuar t’i futej politikës, por pa sukses.

Ju kthye prapë gazetarisë dhe në vitin 2003 arriti të realizonte intervistë edhe me presidentin tiranik të Irak-ut, Saddam Hussein.

Më parë kishte intervistuar edhe kriminelin serb Radovan Karagjiç.

Aslamova do shkruante edhe libra një kohë që do shndërroheshin nga më të lexuarit në Rusi, raporton Albanianpost.com.

Lufta në Ukrainë

Një kohë të gjatë kishte vendosur që të mos bënte më gazetari terreni, por të punonte në desk, megjithatë luftën në Ukrainë e ka përcjellur nga vendi i ngjarjes krah ushtarëve rusë.

Për shkak të informacioneve se ajo punon për inteligjencën ruse, një numër i madh shtetesh evropiane dhe jo vetëm, Aslamova-s ia kanë ndaluar hyrjen.

Ajo u zu të shtunën mbrëma duke kaluar kufirin në veri të Kosovës.

Siç raportoi Albanian Post, një ditë më herët ishte takuar në Beograd me një klerik serb, ku kishte “marrë bekimin” e tij, dhe shkruante në profilin e saj në Facebook se “tash nuk ka frikë për betejë”.

Informacionin për ndalimin e saj e konfirmoi vetë ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, i cili njoftoi se po zbardhin arsyet e ardhjes së saj në Kosovë, porse e ndërlidhi me ngjarjet e fundit dhe tensionin në Veri.

Bill Gates parashikon atë që do të ndodhë në 5 vitet e ardhshme

Bill Gates, themeluesi i Microsoft, mori pjesë në një nga samitet e fundit të revistës “Forbes”, ku bëri një parashikim të asaj që do...

Pamjet para dhe pas uraganit në Florida: Hotele të rrafshuara me tokë

Imazhet nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) tregojnë shkallën e dëmit të shkaktuar nga uragani Ian në Florida. Valët e stuhisë lanë shumë vila...

Hill: S’ka analogji me Ukrainën, Putinit s’i intereson Kosova

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk ka kurrfarë pretendimesh ndaj Kosovës. Sipas tij, ai po përmend...

​Gjermanët llogarisin sa kushton rritja e fëmijëve deri 18-vjeç, kjo është shuma

Mesatarja e shpenzimeve të prindërve për rritjen e një fëmije deri në moshën 18 vjeçare është rreth 150 mijë euro në Gjermani, sipas një...

Rritja e çmimit të energjisë, britanikët djegin faturat në rrugë (VIDEO)

Qytetarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë dalë në rrugë kundër energjisë së shtrenjtë. Dhjetëra demonstrata në qytete të ndryshme me demonstrues të gatshëm për...

RAJONI

All

“Nuk do të ketë një Kosovë të pavarur siç e planifikon Berlini”, presidenti Vuçiç i përgjigjet diplomatit gjerman

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, njihet për qëndrimin e tij kundër Kosovës. Në deklaratat e tij të shpeshta ai ka ripërsëritur se Serbia nuk do...

Greqia kërkon ndihmë nga Shqipëria për punëtorë sezonalë

Disa rajone në Greqi po kërkojnë punëtorë sezonalë nga Shqipëria, për të përballuar vjeljen e prodhimeve bujqësore dhe frutore të vjeshtës. Afrimi i sezonit të...

Diplomati i karrierës drejtonte një rrjet spiunësh rusë në Mal të Zi

Radomir Sekuloviq, ish-punonjës shumëvjeçar i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Malit të Zi, dyshohet se ka punuar me vite në shërbimin e inteligjencës...

Vuçiç i del kundër Putinit/ Serbia nuk do t’i njohë referendumet e Rusisë në Ukrainë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të mërkurën se Serbia nuk do të njohë rezultatet e referendumeve të mbajtura në katër rajone të Ukrainës pjesërisht...

Marrëveshja Serbi-Rusi, ambasadori amerikan në Beograd: SHBA kërkon sqarime të menjëhershme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha të hënën se Shtetet e Bashkuara duan “sqarim nga Serbia se çfarë ka nënshkruar me Rusinë në...

Nga momente gëzimi në atë tragjik/ “E kam mik të ngushtë”, vjehrra kap mat nusen në dasmë në tualet me të dashurin….

“Dashuri dhe tradhti” kjo është “telenovela” që u regjistrua një natë më parë në Akai të Greqisë, ku një dasmë është shndërruar në një...

Analisti Bugajski: Koha për të sanksionuar Serbinë, po i mbështetë kriminelët e luftës në Kremlin

Kanë ardhur reagimet e para pasi në margjinat e sesionit të 77-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ministri i Punëve të Jashtme të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES