Do të nis Lufta e Tretë Botërore/ Zbulohet komploti i Ukrainës për sulmet masive në Moskë

Ukraina planifikoi një sulm të guximshëm ndaj Moskës për të shënuar përvjetorin e parë të pushtimit rus, kanë zbuluar dokumentet spiune të publikuara.

Sulmet masive përfundimisht u anuluan pasi Shtetet e Bashkuara ndërhynë dhe paralajmëruan Kievin se plani i tij mund të çonte në një luftë bërthamore midis Perëndimit dhe Rusisë.

Tensionet janë rritur mes goditjeve bërthamore ruse dhe Dmitry Medvedev, nënkryetar i këshillit të sigurisë të Vladimir Putin, thotë se bota është “sëmurë” dhe në prag të “një lufte të re botërore”.

Dronët ukrainas tashmë janë rrëzuar pranë kryeqytetit rus, ndërsa Kievi është dyshuar për sulmet sabotuese të kryera pranë qytetit.

Sulmet përfshijnë shpërthime dhe zjarre në qendrat tregtare si dhe objektet e energjisë.

Planet për sulmin e 24 shkurtit në Moskë nga inteligjenca ushtarake e Ukrainës HUR, u zbuluan në dokumentet e klasifikuara të publikuara nga Washington Post.

Shefi i inteligjencës së Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov udhëzoi oficerët e tij që të përgatiteshin për “sulme masive” me “gjithçka që kishte HUR”, zbulojnë dokumentet e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë.

Por zyrtarët në Uashington duket se i kanë kuptuar planet dhe janë shqetësuar se mund të kishin shkaktuar një përplasje më të gjerë ushtarake.

Përpjekjet fillestare për të bindur ukrainasit duket se kanë qenë të pasuksesshme pasi u zbulua se shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës kishte gjithashtu plane për të sulmuar Moskën.

CIA qarkulloi një raport duke thënë se “nuk ka asnjë tregues” se SBU “kishte rënë dakord të shtynte planet e veta për të sulmuar Moskën”.

Ndërsa Ukraina u ndalua të sulmonte Moskën për të shënuar pushtimin e Rusisë , menjëherë pas përvjetorit, një bazë ajrore ruse u trondit nga shpërthime masive pas një sulmi të dyshuar me dron.

Dokumentet tregojnë se inteligjenca e SHBA po përgjon komunikimet e Budanov.

Ato zbulojnë gjithashtu tensionin midis Kievit dhe Uashingtonit.

Deri më tani, hezitimi për të furnizuar Ukrainën me avionë luftarakë F-16 është interpretuar si rrjedhojë nga frika e SHBA-së se ata mund të përdoren në sulme që mund të përshkallëzojnë konfliktin.

Moska është rreth 280 milje nga pika më e afërt në Ukrainë në një vijë të drejtë, por deri më tani nuk është goditur drejtpërdrejt edhe pse Kievi duket se po përpiqet vazhdimisht.

Një dron i dyshuar ukrainas u zbulua vetëm disa kilometra larg kryeqytetit rus dhe u cilësua si një rrezik potencialisht i madh për Rusinë.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË