<

Diplomati i karrierës drejtonte një rrjet spiunësh rusë në Mal të Zi

Radomir Sekuloviq, ish-punonjës shumëvjeçar i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Malit të Zi, dyshohet se ka punuar me vite në shërbimin e inteligjencës ruse dhe se ka qenë kreu i një grupi që dërgonte informacione konfidenciale në Moskë.

ADVERTISING

Sekuloviq, gjashtë punonjës të ambasadës ruse dhe disa shtetas të atij vendi janë nën hetim nga Prokuroria Speciale e Shtetit (SDT), në një veprim të koordinuar nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ANB). Ai u ndalua gjatë ditës së djeshme gjersa kanë vazhduar kontrollet ndaj anëtarëve të dyshuar të grupit të tij, thanë disa burime për vijesti.

Këto aktivitete, sipas burimeve jozyrtare, janë pjesë e një aksioni më të gjerë që ANB po e zbaton në koordinim me partnerët ndërkombëtarë.

Prokurori special dhe zëdhënësi i SDT-së, Vukas Radonjiq, konfirmoi se operacioni nën dyshimin për spiunazh është në vazhdim, duke deklaruar se nuk ka të arrestuar.

Ministria e Punëve të Jashtme mbrëmë ka konfirmuar se gjashtë punonjës të Ambasadës Ruse janë shpallur të padëshiruar në Mal të Zi, pasi kanë shkelur rregullat diplomatike ndërmjet dy vendeve, të përcaktuara me Konventën e Vjenës.

Kodi Penal i Malit të Zi parasheh dënimin me burg nga tre deri në 15 vjet për veprën penale të spiunazhit, si dhe për një vepër tjetër penale – krijimin e organizatës kriminale.

Sipas informacioneve të “Vijesti”, grupi që punonte për shërbimin inteligjent rus dyshohet se përmban rreth 20 anëtarë, ku Sekuloviq ishte epror.

Zyrtarët konfirmuan më parë se ekspertë nga Amerika dhe Franca ndihmuan në zbulimin e sulmeve dhe, siç u shpjegua, në parandalimin e tyre në të ardhmen.

Aksioni i djeshëm zhvillohet në një situatë ku Evropa po përballet me një luftë në Ukrainë dhe Komisioni Evropian vendosi sanksione shtesë kundër Rusisë dy ditë më parë. Qeveria e Malit të Zi më parë ka mbështetur qëndrimin e KE-së në politikën e sanksioneve.

Kur bëhet fjalë për zyrtarin e MPJ-së, Radomir Sekuloviq, erdhi në atë ministri në mandatin e ish-shefit të diplomacisë Milan Roçen, dhe doli në pension në vitin 2019.

Sekuloviq ishte gazetar i Tanjug në Londër dhe në atë kohë propagandonte publikisht pikëpamjet e Partisë Radikale Serbe dhe liderit të saj Vojislav Sheshel.

Ai erdhi në Mal të Zi në mesin e viteve nëntëdhjeta dhe filloi të punojë në Sekretariatin Qeveritar për Informim si ndihmës sekretar. Në kohën e përçarjes në Partinë Socialiste Demokratike, ai u bë kundërshtar dhe kritik i ashpër i Momir Bullatoviqit dhe simpatizant i rrymës brenda DPS-së të udhëhequr nga Milo Gjukanoviq.

Ai ka qenë zëdhënës i MPJ-së kur ministër i Jashtëm ishte Dragisha Burzan, asokohe deputet i SDP-së. Burzan më pas e shkarkoi për shkak të një deklarate publike në të cilën ai shprehte mosmarrëveshjen e tij me shefin për faktin se Mali i Zi duhet të nënshkruajë një marrëveshje dypalëshe me SHBA-në për mosekstradimin e ushtarëve amerikanë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. /Telegrafi

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES