<

Britaniku i dënuar me vdekje për luftime në Ukrainë do të ekzekutohet nga rusët, thonë familjarët

Një britaniku të dënuar me vdekje nga një gjykatë ruse i është thënë se ekzekutimi i tij do të kryhet, thotë familja e tij.

Aiden Aslin dhe Shaun Pinner u dënuan nga një gjykatë e cila nuk njihet ndërkombëtarisht, në të ashtuquajturën Republika Popullore e Donetskut (DPR).

Dhe siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, Aslin i tha familjes së tij se rrëmbyesit e tij thanë se nuk kishte pasur asnjë përpjekje nga zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar për të negociuar në emër të tij.

Familja e Aslin tha se kishin folur me të në një telefonatë në të cilën ai tha se i kishin thënë “koha po ikën” nga rrëmbyesit e tij.

Aiden Aslin (djathtas) dhe Shaun Pinner (majtas) u kapën të dy gjatë luftimeve në Mariupol

“Nuk ka fjalë, thjesht nuk ka fjalë, duhet të jetë makthi më i keq i të gjithëve që të kërcënosh një anëtar të familjes tënde në këtë mënyrë”, citohet të ketë thënë gjyshja e Aslin, Pamela Hall për BBC.

“Aiden ishte jashtëzakonisht i mërzitur kur i telefonoi nënës së tij këtë mëngjes. Në fund të fundit Aiden ka thënë se DPR i ka thënë atij se askush nga MB nuk ka kontaktuar dhe se ai do të ekzekutohet”.

“Unë duhet të besoj atë që Aiden na ka thënë, se nëse DPR nuk merr ndonjë përgjigje, atëherë ata do ta ekzekutojnë atë. Natyrisht unë shpresoj se kjo nuk është e vërtetë”.

Bëhet fjalë për dy njerëzit që u kapën pasi kaluan javë të tëra duke mbrojtur qytetin e rrethuar të Mariupolit.

Por gjykata me prokurorë rusë i quajti ata “mercenarë”, duke i akuzuar se ishin dërguar për të luftuar në një konflikt të huaj për para.

Aiden Aslin (majtas) dhe Shaun Pinner

Ata u akuzuan për krime, duke përfshirë marrjen e dhunshme të pushtetit, dhe duke iu nënshtruar trajnimit për të kryer aktivitete terroriste, sipas RIA Novosti.

Në fillim të këtij muaji, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u tha studentëve britanikë se ajo që Rusia po i bënte çiftit britanik ishte një “ves tragjik” dhe tha se “nuk mund të ketë asnjë justifikim për veprime të tilla”.

Ai tha se ishte “një sinjal shumë i fuqishëm dhe i rrezikshëm” për vendet e tjera që Rusia “po vepron në këtë mënyrë ndaj qytetarëve të çdo vendi”.

Në anën tjetër, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se ata duhet të trajtohen si robër lufte sipas ligjeve të përcaktuara në Konventat e Gjenevës.

Ndërkohë, Sekretarja e Jashtme britanike diskutoi rastin e tij me Ukrainën më parë në qershor.

Liz Truss tha se ajo dhe homologu i saj ukrainas Dmytro Kuleba kishin folur për “përpjekjet për të siguruar lirimin e të burgosurve të luftës të mbajtur nga përfaqësuesit rusë” dhe i ka quajtur dënimet me vdekje një “gjykim të rremë pa asnjë legjitimitet absolutisht”.

Por burimet e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tregojnë se ministrat aktualisht nuk janë të gatshëm të negociojnë drejtpërdrejt me Rusinë, sepse kjo mund të rrezikojë të nxisë një narrativë të rreme ruse se burrat janë mercenarë.

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES