Bill Gates bën parashikimin e pazakontë: Jemi shumë afër pikës së kthesës!

Bill Gates ka qenë gjithmonë një zë autoritar kur bëhet fjalë për teknologjinë dhe përparimet në të ardhmen e shoqërisë, nga të cilat ai përpiqet të bëjë parashikime për hapat e ardhshëm që do të shënojnë një periudhë para dhe pas në jetën tonë. Përveç kësaj, themeluesi i Microsoft është bërë i famshëm edhe për parashikimet e tij. Për shembull, në vitin 2015 ai mendoi ardhjen e koronavirusit kur tha se katastrofa e ardhshme globale do të ishte “një epidemi”.

Tani ai ka marrë një goditje me thikë në përpjekjen për të parashikuar të ardhmen dhe ka menduar se përparimi i ardhshëm teknologjik që do të ndryshojë shoqërinë do të jenë automjetet autonome.

“Ne jemi në ditët e para të epokës autonome. Mezi pres të shoh mundësitë e reja,” tha Gates. Për të, “jemi afër pikës së kthesës” me këtë përparim.

Automjetet autonome, teknologjia që do të shënojë “pikën e kthesës”.

Bill Gates foli për Inteligjencën Artificiale dhe parashikoi se do të ketë “një pikë kthese” në krijimin e automjeteve autonome. “Makinat autonome do t’i lejojnë shoferit të heqë duart nga timoni dhe ta lejojë sistemin të drejtojë në rrethana të caktuara,” parashikoi Gates.

Për sipërmarrësin, “ata po arrijnë në pikën ku pothuajse e gjithë teknologjia e kërkuar është shpikur. Tani, fokusi është në rafinimin e algoritmeve dhe përsosjen e inxhinierisë”. Gates e krahason këtë teknologji në automjete me ndryshimin që kompjuterët sollën dikur në punën e zyrës dhe që do të shkaktojë një “rimendim” në sistemet e drejtimit.

Ndryshimet, sipas manjatit, do të bëhen gradualisht. Ai beson se automjetet me pasagjerë do të jenë të fundit që do ta përdorin atë: “Transporti në distanca të gjata ndoshta do të jetë sektori i parë, pasuar nga dërgesat”, tha ai. “Kompanitë e marrjes me qira të makinave humbasin shumë para çdo vit për shkak të aksidenteve të shkaktuara nga shoferët. Kështu që ata janë të etur të kalojnë në flota autonome që janë më pak të prirura ndaj aksidenteve,” vuri në dukje ai.

Më në fund, ai tha, “Mjetet e automatizuara do të përfundojnë të jenë më të lira se automjetet e zakonshme. Dhe nëse, si unë, udhëtoni me makinë, mendoni për kohën që humbisni duke vozitur.”

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË