A po i “mbaron” nafta planetit? Sasitë e rezervave…

Pyetja se kur do të mbarojnë rezervat, domethënë kur do të shterohet pika e fundit e naftës nga toka, mbetet ende e rëndësishme. Për shumë dekada, nafta ka qenë burimi natyror më i rëndësishëm i energjisë, pasi përdoret ndër të tjera  për prodhimin e karburantit për motorët me djegie të brendshme, për të mbuluar nevojat për ngrohje, por edhe për prodhimin e energji elektrike për përdorim industrial.

Megjithatë, ajo u bë pjesë integrale e jetës së njerëzve afër mesit të shekullit të 19-të, kur u zbulua procesi inovativ i gjetjes së fushave të naftës përmes shpimit, dhe kur më vonë u përdor si lëndë djegëse në procesin e prodhimit dhe në industrializimin e shoqërive nëpërmjet motorëve me djegie të brendshme.

Nafta, pavarësisht efekteve në mjedis (intensifikimi i efektit serë) dhe ciklit jetësor të karburantit (pompimi, transporti dhe konsumi) vazhdon të jetë në kërkesë të madhe.


Dhe duke pasur parasysh mbështetjen e saj të madhe në të, debati se kur do të mbarojnë rezervat e tij vazhdon të përjetësohet. Megjithatë, kjo është një pyetje, së cilës është e pamundur t’i japësh një përgjigje të caktuar, pasi marrëdhënia ofertë/kërkesë po ndryshon vazhdimisht.

Për shembull, shpërthimi i papritur i krizës globale shëndetësore Covid-19 dhe masat kufizuese të zbatuara për të kufizuar përhapjen e sëmundjes ndikuan shumë në sektorin e përpunimit të naftës, raporton abcnews.al.

Për shembull, njerëzit u mbyllën në shtëpitë e tyre dhe për këtë arsye kërkesa për karburant u ul. Për më tepër, kërkesa mund të ndikohet nga faktorë të tjerë si politika energjetike për të luftuar ndryshimet klimatike, një nga shtyllat kryesore të së cilës është lëvizshmëria elektrike.


Pra, me rritjen e kërkesës për makina elektrike, kërkesa për naftë do të ulet.

Në të njëjtën kohë, mund të ketë depozita të panjohura nën sipërfaqen e Tokës, zbulimi i të cilave do të prishte çdo parashikim në dukje “të sigurt” sot në lidhje me furnizimin e “arit të zi”.

Të mos harrojmë se disa vite më parë, Repsol zbuloi një fushë nafte 1.2 miliardë fuçi në veri të Alaskës, e cila sipas kompanisë spanjolle, është zbulimi më i madh i fushës nafte në tokë në 30 vitet e fundit në SHBA.

Në të njëjtën kohë, metodat e reja, më të avancuara të shpimit ofrojnë “qasje” në depozitat që më parë ishin të pashfrytëzueshme.

Pra, askush nuk mund të thotë saktësisht se kur do të mbarojë nafta. Megjithatë, shumica e studimeve më të fundit që janë bazuar në rezervat e naftës kundrejt normave të prodhimit bien dakord se “ari i zi ” është i mjaftueshëm për të paktën 40 vite të tjera.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË