A duhet t’ia kontrolloni mesazhet partnerit?

A i shikoni mesazhet në celularin e partnerit? A mendoni se duhet ta bëni këtë, dhe a është në rregull partneri kur e bëni këtë?

Një studim i vitit 2012 ka zbuluar se më shumë se gjysma e pjesëmarrësve në mënyrë të fshehtë i kanë shikuar mesazhet private të partnerit, duke i përfshirë mesazhet e shkëmbyera në rrjetet sociale dhe SMS-at.

Me fjalë të tjera, këta persona ia kishin kontrolluar celularët dhe rrjetet sociale partnerit pa lejen apo vetëdijen e tyre.

Rreziku që vjen me kontrollimin e mesazheve private është se mund të gjeni materiale të cilat do t’ju bëjnë të ndjeheni xheloz, qoftë në formë të mendimeve, emocioneve apo sjelljes. Pavarësisht se si e përjetojmë xhelozinë, ajo ka një funksion – mbrojtjen apo ruajtjen e lidhjeve na njerëzit të cilët përpiqen ta vjedhin partnerin tonë.

Pra, çfarë lloj informacionesh të gjetura në celularin e partnerit mund t’ju bëjnë të përjetoni xhelozi? Psikologjia evolucionare propozon se meshkujt dhe gratë e përjetojnë xhelozinë në mënyra të ndryshme, dhe janë të motivuara nga kërcënime të ndryshme për një lidhje. Meshkujt kryesisht bëhen më xheloz me pabesinë seksuale, për shkak se kjo pabesi paraqet rrezik të ndarjes. Ndërsa femrat bëhen më xheloze me pabesinë emocionale, pasi që kjo paraqet rrezik në angazhimin afatgjatë të partnerit të tyre.

Pra, meshkujt janë më të prirë të raportojnë për xhelozi në raste seksuale, ndërsa gratë raportojnë xhelozi në raste të tradhtisë emocionale.

Por, përse ia kontrolloni partnerit celularin? Përse njerëzit e ndjejnë nevojën për t’ia kontrolluar celularin partnerit?

Një anketim i vitit 2013, i kryer nga një sajt për sigurimin e celularëve, ka zbuluar se pothuajse 2,400 pjesëmarrës të studimit të cilët kishin zbuluar se partneri po i tradhtonte, 41 për qind të rasteve e kishin zbuluar përmes dëshmive të gjetura në celular. Ndërsa mënyra e dytë më e zakonshme përmes së cilës dikush ka zbuluar se po e tradhton partneri, është përmes rrjeteve sociale.

Këto studime zbulojnë arsyen se përse shumica e njerëzve e ndjejnë nevojën për t’ia kontrolluar celularin partnerit. Ndërsa, nga ekspertët kjo ndonjëherë vlerësohet si me motiv të mirë, pasi që askush nuk dëshiron të humbë kohë me një tradhtar.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË