4 arsye pse disa njerëz e kanë shumë të vështirë të kënaqen

Ekziston një lloj lumturie që nuk bazohet në përvetësim ose arritje, por më tepër në vlerësim: kënaqësia. Të jesh i kënaqur do të thotë të jesh i kënaqur me atë që je, ku je dhe çfarë ke. “Kënaqësia” është shumë më e qëndrueshme sesa përkufizimi ynë popullor i lumturisë pasi nuk kërkon që ju të bëni shumë, përveçse të vlerësoni dhe mbani shënim atë që tashmë është e mirë.

Edhe për disa njerëz kënaqësia është pothuajse e pamundur të arrihet.

Njerëzit që e kanë jashtëzakonisht të vështirë të ndihen të kënaqur:

1. Krahasojnë vazhdimisht.

Kushdo që ka thënë se krahasimi është hajduti i kënaqësisë, ka qenë tepër i zgjuar. Është e vështirë të ndihesh i kënaqur me jetën e përditshme kur e shikon vazhdimisht përmes lenteve të përvojave të njerëzve të tjerë.

2. Hiqni fajin.

Njerëzit që nuk mund të shohin ose të marrin përgjegjësi për mënyrat që kanë kontribuar në konfliktin në jetën e tyre, shpesh vuajnë në marrëdhënie, veçanërisht në ato të afërta ku sfidat janë të pashmangshme. Këta njerëz mendojnë se gjërat u ndodhin atyre dhe nuk kanë vetëdije se si mund të kenë shkaktuar ose nxitur një situatë që i ka lënë të ndihen të pakënaqur. Në botën e tyre, duket se gjithçka është faji i dikujt tjetër.

3. Pranimi.

“Pse më ndodhi kjo?” “Pse po e kaloj këtë?” Këto janë pyetje për të cilat ne nuk do të gjejmë përgjigje adekuate në këtë moment.

Pyetje të tilla si: “Si mund të eci përpara?” “Çfarë mund të marr nga kjo?” “Cilat janë pikat e mia të forta edhe gjatë kësaj rrethane sprovuese?” Edhe pyetjet “kush” të tilla si, “Kë mund të thërras për mbështetje?” ndihmojnë për ta bërë pranimin më të arritshëm.

4. Jetoni të shpërqendruar.

Shpërqëndrimi e largon në çast një nga momenti aktual, gjë që krijon ndërrim të shpejtë të mendimit. Hulumtimi konfirmon se ndërrimi i vazhdueshëm i mendimit çon në një nivel të ulët ankthi, një ulje të produktivitetit dhe madje edhe rraskapitje. Shpërqëndrimi i vazhdueshëm e bën shumë të vështirë përjetimin e vlerësimit.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË