<

24-vjeçarja që fiton 8000 dollarë në muaj, ndan këshillat e saj të biznesit

Ashtu si miliona amerikanë, unë e gjeta veten pa punë gjatë pandemisë. Në fillim u pushova nga puna si kamariere. Më pas fillova të punoja për veten time si trajnere fitnesi në internet, por drejtimi i biznesit kërkonte 10 orë ditë pune dhe fitoja vetëm 1,000 deri në 2,000 dollarë në muaj.

Kështu që në korrik 2021, vendosa të orientohem. Mora përvojën time të sipërmarrjes dhe fillova të përdor llogaritë e mia TikTok dhe Instagram për të marketuar mjete për ndërtimin e pasurisë dhe programe në internet. Deri në tetor, biznesi kishte nisur dhe ndjekësit e mi në TikTok u rritën në më shumë se 40,000. Që atëherë, unë kam fituar rreth 8,000 dollarë në muaj të ardhura pasive nëpërmjet komisioneve nga postimet e mia të affiliate, duke përfshirë ato që janë disa muaj të vjetra dhe abonime të përsëritura në programet e mia arsimore. Tani punoj vetëm dy orë në ditë, kryesisht duke postuar në rrjetet sociale.

Kur njerëzit më pyesin se si mund të krijojnë një biznes pasiv që gjeneron të ardhura, unë u them atyre se në fillim ka shumë punë, por kjo shpërblehet në planin afatgjatë. Këtu janë këshillat e mia më të mira:

1. Automatizoni biznesin tuaj

Për të bërë të ardhura pasive, vendosni sisteme automatike në fillim të biznesit tuaj. Kjo do t’ju kursejë shumë kohë, sepse detyrat tuaja më thelbësore do të ekzekutohen me autopilot.

Krijoni një produkt që kërkon mirëmbajtje të kufizuar

E nisa rrugëtimin tim sipërmarrës si trajnere personale. Por zbulova se shitja e një shërbimi stërvitor një-në-një do të thoshte se gjithmonë do të shkëmbeja kohën time për para. Për të bërë të ardhura pasive, ju duhet të ofroni një produkt që nuk kërkon aq shumë energji për krijimin dhe shpërndarjen e produktit.

Duke u bërë një marketere affiliate e zgjidha atë problem; Aktualisht shes produkte dhe shërbime nga marka të tjera që nuk kam nevojë t’i dorëzoj vetë. Qëllimi është të krijoni një produkt një herë dhe ta shesni atë për një kohë të gjatë me mirëmbajtje të kufizuar. Disa shembuj: kurse digjitale, abonime në komunitet dhe aplikacione në internet.

Gjeneroni automatikisht rrugët e shitjeve

Ky është procesi që një klient përjeton përpara se të bëjë një blerje. Me biznesin tim, klientët më gjejnë në mediat sociale, më pas ata kalojnë përmes kanalit tim të shitjeve: Ata regjistrohen në listën time të emaileve dhe u dërgohen ofertat e produkteve atje. Unë kam një sistem të vendosur në faqen time të internetit që krijon rrugët e shitjeve për mua; klientët shtohen automatikisht në listën time të postës elektronike dhe njihen me produktet pa qenë nevoja të bëj asgjë.

Vendosni një përgjigje automatike me email

“Rregulli i Shtatave” është një nga rregullat më të vjetra në marketing. Bazuar në hulumtimin e Dr. Jeffrey Lant, thotë se ju duhet të kontaktoni një klient të mundshëm shtatë herë në 18 muaj përpara se të jenë gati për të blerë një produkt.

Por këto ditë, me kaq shumë reklama në internet, mund t’ju duhet të kontaktoni klientët e mundshëm edhe më shpesh për të bërë një shitje. Unë përdor Aweber për të dërguar automatikisht email-e ditore për klientët e mundshëm që nuk e kanë blerë produktin tim derisa të blejnë ose të bëjnë unsubscribe. Kam parë pronarë të tjerë biznesi që përdorin GetResponse dhe Mailchimp për të dërguar emaile automatike.

2. Mos u mundoni të rishpikni rrotën

Unë shoh shumë njerëz që përpiqen shumë për të rishpikur rrotën plotësisht me postime në mediat sociale për ta vënë biznesin e tyre në qendër të vëmendjes. Por pasi arrita 109 mijë ndjekës të TikTok, kam mësuar se çelësi për t’u bërë virale dhe për të rritur audiencën tuaj është të studioni se çfarë funksionon për të tjerët. Sigurisht, ju dëshironi të jeni origjinal, por duhet të postoni përmbajtje që njerëzve tashmë ju duken interesante.

Përdoreni këtë proces për të vendosur kthesën tuaj në postimet e mediave sociale:

Studioni se për çfarë po flasin njerëzit e tjerë në zonën tuaj. Për shembull, nëse jeni duke shitur produkte të mirëqenies, a ka ndonjë bisedë të veçantë që po ndodh në hapësirën e shëndetit të cilës mund t’i shtoni apo pyetje që njerëzit bëjnë gjithmonë në seksionin e komenteve, të cilave ju mund t’i përgjigjeni? Përdorni këto njohuri për të përcaktuar mesazhin tuaj ose çfarë informacioni dhe këshillash do të ndani.
Kushtojini vëmendje formateve që përdoren. A po postojnë konkurrentët tuaj të suksesshëm shumë histori të folura? A janë titrat e tyre të gjata, apo përmbajtja në postim flet vetë? Merrni parasysh formatet që rezonojnë dhe mendoni se si mund të bëni diçka të ngjashme.
Ruani tingujt dhe hashtags që po shihni në platformën ku po punoni. Shtoni këto elemente në formatin tuaj të synuar për ta çuar mesazhin tuaj përpara sa më shumë njerëzve që të jetë e mundur.

3. Përqëndrohuni në zgjidhjen e një problemi

Qëllimi kryesor i çdo biznesi është të shesë një produkt ose shërbim. Por në fund të fundit, askujt nuk i intereson ajo që ju shisni – njerëzit interesohen për qëllimet e tyre, ëndrrat e tyre dhe problemet e tyre. Ju dëshironi të marketoni në mënyrë indirekte produktin tuaj në një mënyrë që të nxjerrë në pah se si ai mund të ndihmojë në përmbushjen e nevojave të audiencës tuaj ose t’i ndihmojë ata të arrijnë një qëllim.

4. Për t’i shitur audiencës suaj, angazhohuni drejtpërdrejt me ta

Postimet individuale në Instagram ose TikTok janë të shkëlqyera për të ofruar vlerë dhe për të argëtuar audiencën tuaj, por është pothuajse e pamundur që audienca juaj t’ju njohë nëpërmjet këtyre postimeve të kuruara. Është e rëndësishme të keni një lidhje me audiencën tuaj. Ndërsa njerëzit mësojnë se kush jeni, ata fillojnë të besojnë atë që po thoni dhe atë që po shisni, gjë që do të çojë në më shumë shitje. Unë angazhohem drejtpërdrejt me audiencën time duke iu përgjigjur komenteve dhe mesazheve të tyre, ose duke dalë live në Instagram dhe TikTok. Kjo më jep një shans për të krijuar një lidhje personale me ta përmes një bisede të vërtetë.

5. Jini selektiv për atë që promovoni

Nëse po planifikoni të filloni një biznes marketingu, këto janë gjërat kryesore që ju rekomandoj të kërkoni:

Graviteti i lartë: Graviteti nënkupton numrin e njerëzve që promovojnë në mënyrë aktive produktin. Nëse ky numër është i lartë, ju e dini se produkti është i mirë.

Shkalla e ulët e rimbursimit: Nëse një produkt ka një normë të lartë rimbursimi, do të thotë se shumë njerëz kanë qenë të pakënaqur me të, kështu që ju dëshironi t’i shmangni këto. Promovimi i produkteve me norma të larta rimbursimi mund të ulë besimin e audiencës tuaj tek ju.
Abonimet e përsëritura: Këto janë llojet më të mira të produkteve për t’u promovuar, sepse do të merrni një pagesë komisioni çdo muaj sa herë që abonenti rinovon abonimin e tij.

Vlerësime pozitive: Unë gjithmonë shoh në Google për review-të për programet affiliate përpara se të vendos t’i promovoj ato. Unë dua të sigurohem se është një produkt i pëlqyer gjerësisht. Unë shes gjithashtu produkte që më kanë pëlqyer personalisht.
/cnbc/BM/

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES