<

Zyrtari ukrainas/ 22 mijë persona u vranë në Mariupol, qyteti si në mesjetë

Mariupol është tani një qytet fantazmë, tha të martën një këshilltar i kryetarit të qytetit port të shkatërruar në Ukrainë.

Duke folur për Melissa Bell të CNN, Petro Andriushchenko, i cili ka ikur në territorin që kontrollohet nga ukrainasit, tha se zyrtarët e bashkisë së Mariupolit besojnë se të paktën 22,000 banorë të qytetit u vranë gjatë tre muajve të luftës.

Shifra prej 22,000 bazohet, tha Andriushchenko, në shumë kontakte që ai dhe zyrtarë të tjerë të bashkisë vazhdojnë të kenë me zyrtarë të bllokuar brenda. Por ai beson se shifra aktuale mund të jetë shumë më e lartë.

Andriushchenko tha se procesi i rivarrimit të të vdekurve është komplikuar rusët. Andriushchenko tha se, bazuar në informacionin e mbledhur nga rrjeti i tij i burimeve, Mariupol është sonte një qytet i kthyer në mesjetë.

“Është absolutisht errësirë ​​brenda qytetit. Të vetmet drita janë nga trupat ruse dhe patrullat ruse”, tha ai. “Kudo është era e vdekjes dhe era e zjarrit”, shtoi ai.

Këshilltari i kryebashkiakut tha se kontaktet e tij përshkruajnë një pamje të një qyteti në kthetrat e një katastrofe humanitare me shumë pak kontakt me botën e jashtme.

Mariupol ka qenë në qendër të një beteje të egër, disa mujore midis forcave të qeverisë ukrainase, ushtarëve rusë dhe luftëtarëve pro-rusë.

Zyrtarisht ra në duart e forcave ruse të premten, kur grupi i fundit i luftëtarëve Azovstal në fabrikën e çelikut që ata kishin mbajtur për disa javë u dorëzua.

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES