<

WEY Yuanmeng duket sikur ka ardhur nga vitet pesëdhjetë

Prodhuesit kinezë të automjeteve kanë prodhuar disa vetura të dizajnuara shkëlqyeshëm, dhe një prej tyre është padyshim WEY Yuanmeng.

Ndërsa shumica e prodhuesve miratojnë një dizajn radikal dhe futurist, WEY ka bërë diçka krejtësisht të kundërt me modelin e tij Yuanmeng, i cili është frymëzuar nga makinat e viteve 1950.

Yuanmeng është frymëzuar nga ORA Punk Cat, një makinë me dizajn retro nga Great Wall Motors, dhe tani është shfaqur për herë të parë përpara debutimit të saj global. Ky model ka pesë dyer si Punk Cat. por modelet ndryshojnë dukshëm.

Para së gjithash, ndryshimi është në dizajnin e pjesës së përparme, e cila dominohet nga një grilë e madhe me rrasa kromi të vendosura horizontalisht. Dekorimet e kromit vazhdojnë edhe në pjesën e poshtme, të pranishme edhe rreth dritave. Gjithashtu, kapuçi është i dekoruar me krom, panelet e pjesës së përparme dhe pasqyrat anësore. Dhe ndërsa shumica e prodhuesve mendojnë se kromi është jashtë modës, WEY mendon qartë të kundërtën.

Dizajni intrigues vazhdon në profilin me parafango të gjerë përpara dhe të pasmë, rrota kromi, doreza të dyerve të kromuara, ndërsa në pjesën e pasme janë dritat e pasme ovale, një mbulesë e theksuar e rrotave rezervë dhe një parakolp anësor i kromit.

Fotot e brendshme zbulojnë tre ndenja ajri në pjesën qendrore të pultit të dekoruar me krom, një grup dixhital, një ekran qendror të sistemit infotainment dhe një ekran shtesë për pasagjerin. Brendësia është e dekoruar me një tastierë qendrore lundruese dhe sipërfaqe të mbuluara me lëkurë.

WEY Yuanmeng do të shitet vetëm me një motor hibrid plug-in që kombinon një motor 1.5 litërsh turbo benzine dhe një motor elektrik, të cilët kombinohen për të dhënë 238 kuaj/fuqi dhe 520 Nm çift rrotullues. Kjo makinë shoqërohet me një transmetim të dyfishtë me nëntë shpejtësi, dhe distanca elektrike e makinës është 195 kilometra.

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES