Video/ Publikohen pamjet e rralla të Ajnshtajnit, shpjegon ekuacionin më të famshëm të shkencës

“Nga teoria e relativitetit special del se masa dhe energjia janë të dyja manifestime të ndryshme të së njëjtës gjë.”

Një video e rrallë e Albert Ajnshtajnit që shpjegon ekuacionin më të famshëm të relativitetit dhe ndoshta ekuacionin më të famshëm në historinë e shkencës, është bërë virale në Twitter ditët e fundit.

Në videon bardh e zi, fizikani gjerman shpjegon ekuacionin E=mc 2 i cili përshkruan ekuivalencën e masës dhe energjisë.

Simboli E korrespondon me energjinë e një trupi në qetësi, me masën e tij dhe c me shpejtësinë e dritës në vakum, rreth 300,000 kilometra në sekondë.

Ekuacioni historik rrjedh nga teoria e relativitetit special, teoria e Ajnshtajnit që përshkruan marrëdhënien midis hapësirës dhe kohës. 

Ideja e ekuivalencës së masës së energjisë hapi rrugën drejt energjisë bërthamore dhe armëve bërthamore, ku një pjesë shumë e vogël e masës së materialit origjinal radioaktiv shndërrohet në rrezatim.

Rreth një dekadë pas relativitetit special, Ajnshtajni formuloi teorinë e tij të relativitetit të përgjithshëm, e cila merret me shtrembërimin e kohës dhe hapësirës sipas masës dhe shpjegon gravitetin si rezultat i këtij shtrembërimi.

Siç thotë Ajnshtajni në video, “nga teoria e relativitetit special del se masa dhe energjia janë të dyja manifestime të ndryshme të së njëjtës gjë – një ide disi e panjohur për mendjen mesatare.”

“Për më tepër, ekuacioni në të cilin energjia është e barabartë me masën e shumëzuar me katrorin e shpejtësisë së dritës tregoi se edhe sasi shumë të vogla të masës mund të shndërrohen në sasi shumë të mëdha energjie dhe anasjelltas.

Ekuivalenca e masës dhe energjisë, përfundon Ajnshtajni, u demonstrua eksperimentalisht në vitin 1932 nga John Cockcroft dhe Ernest Walton.

Dy studiuesit, raporton IFLScience që citon noa.al, bombarduan objektivat e beriliumit dhe litiumit me një rreze protonesh për të ndarë litiumin në helium. 

Ata matën energjinë kinetike të bërthamave të heliumit dhe zbuluan se ajo ishte më e madhe se energjia totale fillestare e bërthamave të protoneve dhe litiumit. 

Ata gjithashtu konfirmuan se kjo rritje e energjisë shoqërohej me humbje të masës.

Pasi konfirmuan gjetjet me eksperimente me elementë të tjerë, Crowcroft dhe Walton iu dha Çmimi Nobel në Fizikë në vitin 1952.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË