<

Të enjtën protestë për Trustin, organizatorët thonë se do të jetë masive

Adnan Jashari, organizator i protestës që do të mbahet të enjten para Kuvendit për lejimin e tërheqjes së mjeteve financiare nga Trusti, ka thënë se arsyeja e kësaj proteste është sensibilizimi i deputetëve që të votojnë këtë projektligj.

Jashari tha se përmes kësaj proteste duan që t’iu tregojnë deputetëve që të lejojnë tërheqjen e trustit sepse sipas tij, qytetarëve u ka humbur durimi.

“Arsyeja është të sensibilizojmë deputetët që të vetojnë projektligjin por edhe arsyeja tjetër është që po ka vonesa, sepse deri tash është dashur që të del në Kuvend për diskutim por që është vonuar. Këtë të enjte ka qenë afati i fundit, por që është shtyrë për një javë tjetër dhe për këtë arsye qytetarëve u është humbur durimi dhe kështu dëshirojmë që t’iu tregojmë deputetëve që të lejojnë tërheqjen e trustit”, tha në TV1.

Sipas tij, kjo protestë nuk ka të bëjë asgjë me Partinë Demokratike të Kosovës. Ai po ashtu foli edhe për krijimin e një grupi në “Facebook” ku mbështetet ideja për tërheqjen e mjeteve financiare nga Trusti.

“Ne grupin e kemi hapur para 3 muajve. Në grup jemi mbledhur rreth 26 mijë anëtarë. Ditëve të fundit ka pasur kërkesa për protestë për shkak të vonesave dhe është krijuar përshtypja për një protestë të tillë, përndryshe deputetët nuk do ta qesin në Kuvend. Për këtë arsye shumë qytetarë kanë kërkuar që të kemi protestë. Nuk ka të bëjë asgjë me ndonjë parti politike. PDK-ja vetëm e ka iniciuar këtë”, tha Jashari.

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES