<

Tashmë e vërtetuar/ Qepët e pjekura zëvendësojnë ilaçet, trajtojnë këto sëmundje shumë të përhapura

Qepa e pjekur është vërtetuar se janë edhe më e mirë se disa ilaçe, sepse përveç se është e dobishme, shëruese dhe ushqyese – nuk ka efekte anësore. Mund të jetë një ilaç që mjekët do ta përshkruanin pa kufizime.

Ju ndoshta jeni njohur me përfitimet e mëdha shëndetësore të perimeve të papërpunuara dhe frutave të freskëta. Por ka të rralla mes tyre, të tilla si qepët, të cilat kur gatuhen nxehtësia bëhen shëruese dhe absorbohen më lehtë nga trupi.

Qepët janë shumë të mira për trupin dhe në formë të gjallë, veçanërisht qepët e reja, megjithatë, shumë e shmangin atë për shkak të pas-efektit, dmth erë të keqe të gojës dhe avullimit të trupit.

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se vetitë e dobishme të qepëve zvogëlohen gjatë pjekjes. Kjo nuk është e vërtetë, pasi vetëm vajrat esencialë avullojnë dhe pasi të jenë pjekur në furrë, vetitë shëruese të qepës vetëm intensifikohen.

Si piqen qepët në mënyrë të përshtatshme në furrë:

Avantazhi i qepëve të pjekura mbi të papërpunuara është i madh, sepse bëhet shumë më i shijshëm dhe i pakëndshmi shmanget. Prandaj, hani këtë pjatë të pazakontë pa frikë, por duhet ta përgatisni siç duhet.

Lani qepën mirë së bashku me lëkurën e saj të jashtme, hiqni vetëm pjesën me rrënjën. Prisni atë në gjysmë ose lëreni të plotë, spërkatni pak vaj ose gjalpë dhe koha për shije. Piqni në 150-170 gradë për rreth 15-30 minuta.

Përdorimi: Hani gjysmë qepë në mëngjes me stomak bosh dhe gjysmën 2-3 orë para gjumit. Qepën e përgatitur në këtë mënyrë mund ta përdorni si pjatë dytësore për peshk ose mish.

Qepët e pjekura janë veçanërisht të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sheqeri i lartë në gjak. Përmban squfur që aktivizon pankreasin dhe përmirëson funksionin e tij.

Ndër të tjera, ai përmban hekur i cili është i nevojshëm për transportin e oksigjenit dhe ushqimin e të gjitha indeve në trup, dhe kështu funksionimin e tyre më të mirë. Qepët e pjekura përdoren në mënyrë aktive në trajtimin e sëmundjeve të mushkërive të tilla si bronkiti dhe pneumonia, dhe veçanërisht ndihmon në trajtimin e fëmijëve.

Duhet të konsumohet më shpesh nga kushdo që ka problem me mpiksjen e gjakut. Pas një sulmi në zemër ose goditje në tru, mjekët rekomandojnë të hani qepë të pjekur çdo ditë. Ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut dhe eliminon pllakat aterosklerotike.

Ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut, si dhe dhimbjeve të migrenës. Përveç që hahen, qepët e pjekura mund të përdoren gjithashtu si një salcë për ulçera ose plagë purulente për të shpejtuar procesin e shërimit. Veshjet kanë një efekt antibakterial dhe ndihmojnë në trajtimin e hemorroideve. Me përdorim të rregullt, qepët e pjekura mund t’ju shpëtojnë nga shumë sëmundje dhe të kenë një efekt parandalues

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES