<

TAKIME PUNE/ Rëndësia e takimeve të rregullta të ekipit…

Kur ekipi juaj është i vogël, është e thjeshtë të menaxhoni koordinimin e ekipit. Në fakt, me vetëm dy ose tre njerëz takimet janë shpesh të panevojshme.

Mirëpo, përderisa rriteni bëhet më e vështirë të siguroheni se krahët e ndryshëm të organizatës tuaj, si ekipet e marketingut dhe produktit, janë të radhitur pa pasur nevojë për takime të shumta.

Në Travefy ku jemi rritur nga dy në 10 anëtarë të ekipit, ne kemi fokusuar energji domethënëse në ndryshimin e frekuencës dhe strukturës të takimeve të ekipit për t’u siguruar se secili është i informuar, të radhitur në qëllime dhe më së shumti për t’u siguruar se takimet janë produktive.

Nga përvojat tona, këtu janë pesë këshilla për takime efikase me ekipin.

Krijoni një orar me një qëndrim “më pak është më shumë’’

Kur ekipet janë të vogla të gjithë kanë tendenca që në mënyrë natyrale të jenë të vetëdijshëm për gjithçka dhe takimet mund të jenë tërësisht të lidhura me këtë gjë. Mirëpo, përderisa rriteni, është mirë të shtoni strukturë dhe të krijoni një themel të fuqishëm për normat e ekipit. Kur caktoni pikat e rregullta të ekipit tuaj, mbani në mend se takimet pengojnë produktivitetin dhe provoni të përshtatni një qëndrim ‘’më pak është më shumë’’.

Ne thjeshtë caktojmë një takim të Hënën në Mëngjes dhe flasim për tema të ndryshme gjatë muajit (p.sh. metrikat financiare javën e parë, të dhënat e marketingut java e dytë, etj.). Përtej kësaj ekipet më të vogla funksionale mund të vendosin takimet ashtu siç duhet.

Përfshini të gjithë

Në përgjithësi, takimet janë të mërzitshme dhe askush nuk dëshiron që dikush t’i flasë. Por, takimet më produktive janë ato të cilat janë angazhuese dhe të cilat përfshijnë të gjithë në diskutim. Për këtë, ju gjithmonë duhet të përpiqeni të ndërtoni përfshirje të vërtetë dhe organike nga anëtarët e ekipit.

Për neve, kjo ka funksionuar mirë me takimet tona javore dhe ne gjithashtu vendosim udhëheqësin e takimit. Si një shembull Menaxheri ynë i Produktit udhëheq takimin e fokusuar në produkt ndërsa unë, si Kryeshefi Ekzekutiv, udhëheq takimet e metrikave financiare.

Mbani në mend se takimet janë për diskutime dhe jo për të ndarë të dhëna

Nëse të dhënat do të diskutohen në një takim, vendosni një normë të ekipit për t’i ndarë përpara. Kjo kursen kohë gjatë takimit dhe siguron se të gjithë janë në të njëjtën faqe.

Si besimtarë në të dhënat e hapura, ne kemi thjeshtuar këtë proces dhe secili në ekipi e Travefy ka qasje në burimet tona thelbësore të të dhënave, si Kissmetrics, ChartMogul dhe AdStage në mes tjerash.

Lidhni gjithçka me qëllimet tuaja strategjike

Për vazhdimësi, është e dobishme të lidhni të gjitha diskutimet me qëllimet tuaja më të gjera strategjike. Këto qëllime në shumë mënyra janë lidhja e përbashkët e të gjithëve brenda kompanisë tuaj.

Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, por një mënyrë e thjeshtë është thjeshtë të nisni takimet tuaja të rregullta duke kaluar shpejtë nëpër këto qëllime. Kjo inkurajon ekipin tuaj të zhytet thellë në probleme afat-shkurtëra përderisa mbajnë sytë në rezultatin e madh.

Shtoni pak argëtim

Dhe në fund, shtoni pak argëtim në takimet tuaja. Bëni diçka të krisur ose krijoni një normë argëtimi e cila i bën njerëzit të kenë dëshirë të vijnë në takime.

Për ne, ne japim një çmim javor, The Travefy Team Awesome Award for Excellence in Travefication, për anëtarin e ekipit i cili bën diçka atë javë e cila tregon vlerat e ekipit tonë (dhe po vjen me një shpërblim parash dhe një trofe të madh).

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES