Si të keni një jetë seksuale të shëndetshme martesore

Shenjat e një jete të shëndetshme seksuale

Ndërtimi dhe mbajtja e një jete të mirë seksuale me partnerin tuaj kërkon që të dyve të vendosni kohë dhe përpjekje. Këta janë përbërësit që mund t’ju ndihmojnë të mbani marrëdhënien tuaj intime të kënaqshme. Disa nga shenjat e një martese intime përfshijnë:

Pranimi i të metave dhe veçorive të njëri-tjetrit.

Dashuria për njëri-tjetrin.

Tërheqja fizike.

Komunikim produktiv dhe kuptimplotë.

Gatishmëria për të gjetur kohë për njëri-tjetrin.

Nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të keni një jetë seksuale aktive dhe të shëndetshme për shumë e shumë vite. Provoni strategjitë e renditura më poshtë për të mbajtur këta përbërës kyç në martesën tuaj.

Mos e humbisni asnjëherë komunikimin mes njëri-tjetrit.

Ndani dëshirat dhe pritjet.

Bëni një plan ku të organizoni kohën për njëri-tjetrin.

Vendosni humorin paraprakisht. Nëse dëshironi të bëni seks të mirë gjatë natës, filloni paralojën në mëngjes.

Dërgoni sinjale gjatë gjithë ditës, si shënime, e-mail, tekste, telefonata, përqafime ose gjeste të tjera flirtuese, për të krijuar emocione për takimin tuaj seksual.

Filloni seksin më shpesh

Tregoni hapur dashurinë. Femrat kanë nevojë veçanërisht të ndihen të dashura dhe të lidhura në mënyrë që të kenë dëshirën për seks.

Gjeni kohë për akte intime. Diçka e thjeshtë si një përqafim i gjatë, puthje, masazh me duar ose këmbë mund t’ju ndihmojë të lidheni dhe të krijoni intimitet dhe t’i sinjalizoni partnerit tuaj se jeni në humor.

Planifikoni së bashku netët e takimeve dhe aktivitete të tjera të reja dhe jini të hapur për të provuar gjëra të reja.

Kujdesu mirë për veten.

Mësoni se çfarë pëlqen partneri juaj.

Shmangni krahasimin.

Kërkoni ndihmë kur është e nevojshme.

Flisni me një mjek. Nëse çështjet mjekësore si mosfunksionimi erektil (ED) ose thatësia vaginale ndërhyjnë në jetën tuaj seksuale, një profesionist mjekësor mund të përshkruajë trajtimin e duhur.

Kërkoni këshillim. Këshillimi për martesë (i quajtur edhe terapi çiftesh) mund të jetë shumë efektiv për hapjen e linjave të komunikimit midis jush dhe bashkëshortit tuaj dhe për të gjetur strategji për përmirësimin e seksit dhe intimitetit.

Kontaktoni një terapist seksi. Terapia seksuale është një formë e terapisë së bisedës, jo terapi praktike, që përdoret për të ndihmuar individët dhe çiftet të adresojnë problemet seksuale.

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES