Shkencë: Sa është numri i organeve në trupin e njeriut?

Trupi i njeriut është studiuar për mijëvjeçarë por edhe sot përgjigjet për këtë pyetje mund të jenë të ndryshme: ka 78 ose 283 ose 315 organe ose triliona nëse numëroni çdo nerv të vetëm. Sasia e organeve brenda trupit tonë varet nga mënyra se si i numërojmë ato, shpjegon Lisa MJ Lee, profesoreshë e asociuar e biologjisë qelizore dhe zhvillimore në Universitetin e Kolorados në Denver.

Organet, thekson Lee janë koleksione indesh që punojnë së bashku drejt një qëllimi të përbashkët secila duke siguruar një funksion për performancën e njeriut ose vetë mbijetesën. Megjithatë, vetëm pesë janë absolutisht të nevojshme për të jetuar: truri, zemra, mëlçia, një veshkë dhe të paktën një mushkëri.

“Sasia e organeve në trupin tonë varet nga mënyra se si i numërojmë”, shpjegon Lisa MJ Lee, profesoreshë e asociuar e biologjisë qelizore dhe zhvillimore në Universitetin e Kolorados në Denver. “Në përgjithësi, organet janë koleksione indesh që punojnë së bashku drejt një qëllimi të përbashkët dhe secila ofron një funksion për performancën ose vetë mbijetesën e njeriut.

Humbja e funksionit të plotë të njërit prej këtyre organeve rezulton vdekjeprurëse. Në vend të kësaj trupi i njeriut është në gjendje të mbijetojë pa shumë pjesë të tjera ose me ndihmën e pajisjeve mjekësore për të zëvendësuar një element që nuk funksionon. Për këtë arsye, llogaritja e numrit të organeve lidhet me mënyrën se si numërohen, por mund të varet edhe nga personi që e kryen atë shpesh merret parasysh numri i përgjithshëm prej 78, duke përfshirë organet vitale, gjuhën, stomakun, tiroide, uretra, pankreasi dhe shumë organe të tjera të vetme ose në çift.

Përveç kësaj ka kocka dhe dhëmbë të cilët numërohen vetëm një herë. Anatomistët i përcaktojnë organet ndryshe, nëse studioni indet në një nivel mikroskopik lista bëhet më e gjatë në krahasim me studimin e asaj që është e dukshme me sy të lirë. Në vitin 2017 një ekip studiuesish analizuan funksionet e mezenterit , një membranë e dyfishtë që rrethon zorrën e hollë dhe i mban ato të mbledhura duke i lidhur me murin e pasëm të vetë barkut. Shumë histologë dhe anatomistë kanë rënë dakord për klasifikimin e mezenterit si organ i vërtetë, por nuk ka asnjë institucion që vendos se çfarë kualifikohet si organ apo që mban një numërim zyrtar.

Nga këndvështrimi i Lee, kur lloje të ndryshme të indeve bashkohen dhe punojnë së bashku, ky është një organ. Duke marrë parasysh çdo kockë të skeletit individualisht, numri 206 i shtohet listës me 78 organe e cila megjithatë tashmë i konsideron të gjitha kockat tona si një njësi prandaj totali nga 284 bëhet 283. Nëse numërojmë 32 dhëmbët veçmas atëherë arrijmë në 315 organe. Të cilat bëhen triliona nëse do të numëronim ligamentet, tendinat, nervat e kështu me radhë individualisht.

Shkencëtarët kanë zbuluar kohët e fundit një enë gjaku të re që kalon përgjatë krahëve tanë është një venë që zakonisht formohet në fazën e fetusit dhe zhduket pas rreth tetë javësh. Tendenca për t’u zhdukur zvogëlohet me kalimin e viteve dhe arteria vazhdon të rritet në moshën madhore.

Zbulimi i një grupi të ri të gjëndrave të pështymës brenda kokës ku takohen zgavra e hundës dhe fyti deri më tani ai kishte mbetur i fshehur dhe u zbulua rastësisht nga mjekët në Institutin Holandez të Kancerit në Amsterdam. Duke konfirmuar se numërimi i organeve në trupin tonë nuk ka një përgjigje të sigurt dhe përfundimtare.

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES