Sekreti i vjetër/ Pse duhet të hani një mollë para gjumit gjatë verës

Kategori Lajme

Ndaj zgjidhni ushqimin që do të ketë efekt freskues gjatë ditëve të nxehta të verës.

Reagimi i trupit ndaj temperaturave të ngritura është ulja e temperaturës së trupit me djersitje. Dehidratimi dhe efektet e tjera anësore mund të ndodhin si një efekt negativ i mekanizmit mbrojtës natyror të trupit.

Në verë në përgjithësi duhet të konsumoni më pak kalori, pra energji që marrim nga ushqimi, që është një arsye shtesë për të shmangur ushqimet e yndyrshme dhe të vështira për t’u tretur në verë. Ajo që duhet të shmangni gjithashtu janë sheqeri, kafeina dhe alkooli.

Zgjidhni ushqime që janë provuar të jenë të freskëta dhe disa prej tyre janë:

Frutat: mollë, banane, grejpfrut, kivi, limon, portokall, dardhë, luleshtrydhe, shalqi

Perimet: selino, kastravec, patëllxhan, perime me gjethe jeshile, domate të freskëta

Drithërat: elb, tofu, gruri integral

Meqenëse mollët janë gjithmonë të disponueshme, të përballueshme dhe të lehta për t’u tretur, është mirë që të hani gjysmë ore para gjumit çdo natë.

Jo rrallë herë Kosova ka qenë në hartën e vendeve që shumë njerëz nga vende të ndryshme të botës kanë dashur që ta vizitojnë...
Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe ShBA kanë thënë se do të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje financiare, ushtarake, humanitare dhe...
Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajcak, po qëndron në vizitë disaditore në...
Një rast jo fort i zakontë ka ndodhur në Lipjan, ku gjatë ditës së djeshme është denoncuar një rast i shpërdorimit të pasurisë së...
Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se Ballkani i Hapur do të dështojë pasi është i gabuar. “Ballkani i Hapur si një ide, unë mendoj se...
Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

Ekskluzive/ Këta janē të plagosurit në Pejë. FOTO

IndeksOnline raportoi më parë për një përleshje në fshatin Kryshec të komunës së Pejës, në të cilën janë përdorur edhe armë zjarri. Me këtë rast,...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

Rugova i ra tavolinës para Gelbardit kur e quajti UÇK-në terroriste, fotoreporteri: Hera e parë që e pashë nervoz

Ilaz Bylykbashi, fotoreporter, ka treguar në emisionin Pressing në T7 një konferencë të mbajtur nga presidenti Ibrahim Rugova dhe i dërguari amerikan në Ballkan,...

Kosova përballet me Serbinë në Ping Pong

Kosova dhe Serbia do ta kenë përballjen e radhës. Veçse jo në politikë por në sport. Më saktë në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, ku do të...

Kendall Jenner pozon tërësisht e zhveshur

Kendall Jenner i ka lënë pak vend imagjinatës të gjithë ndjekësve me foton e saj të fundit teksa ka pozuar tërësisht nudo. Modelja është shfaqur...

Horoskopi

BOTA