Sa i madh është arsenali bërthamor i Rusisë?

Vladimir Putin ka dhënë një tjetër njoftim në lidhje me arsenalin bërthamor të vendit të tij.

Presidenti rus thotë se ka nënshkruar një marrëveshje me Bjellorusinë fqinje që lejon që armë të tilla të mbahen atje.

Por sa i madh është arsenali bërthamor i Rusisë?

Mijëra koka luftarake në dispozicion të Putinit

Rusia ka rezervuarin më të madh në botë të kokave bërthamore, që në vitin 2022 është rreth 5,977.

Kjo krahasohet me 5,428 për SHBA, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë.

SHBA dhe Rusia kanë akuzuar të dyja njëra-tjetrën për zhvillimin e llojeve më të reja të armëve bërthamore, por asnjëra nuk ka testuar asnjë prej dekadash.

SHBA e bëri këtë për herë të fundit në 1992 dhe Bashkimi Sovjetik në 1990.

Nga totali i Rusisë, rreth 1,500 janë në pension, por ndoshta ende të paprekura, rreth 2,800 janë në rezervë, dhe më shumë se 1,500 janë vendosur në raketa me bazë tokësore ose në nëndetëse, ose në baza të rënda bombarduese.

Zgjedhjet e 14 Majit/ Berisha zbulon si do të ndahet kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët
Dita e fundit në BBV? Habit Kiara, shprehet e bezdisur nga Luizi: Ndihem me lak në fyt
Lek i ri, apo lek i vjetër? Ja cila është zanafilla e termit që për 57 vite ngatërron shqiptarët
Është shumë më pak se 40,000 koka luftarake që Bashkimi Sovjetik kishte në kulmin e Luftës së Ftohtë, por ende mjaft për të shkatërruar botën disa herë.

Si shpërndahen armët?

Rusia duket se ka rreth 400 raketa balistike ndërkontinentale të armatosura bërthamore, të cilat mund të mbajnë më shumë se 1000 koka luftarake, thotë Buletini i Shkencëtarëve Atomik.

Ajo ka 10 nëndetëse bërthamore të armatosura bërthamore, të cilat mund të mbajnë një maksimum prej 800 kokash, dhe rreth 60 deri në 70 bombardues.

Putin thotë se 10 avionë janë pozicionuar në Bjellorusi që mund të mbajnë armë bërthamore taktike.

Kush e jep urdhrin?

Doktrina bërthamore e Moskës thotë se pushteti i takon presidentit, i cili mban një të ashtuquajtur çantë bërthamore nga ku mund të urdhërojë një goditje.

Ai e lidh presidentin me komandantët e tij të lartë ushtarakë dhe më pas me forcat bërthamore të Rusisë nëpërmjet një rrjeti sekret komunikimi.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË