<

Rusia aktivizon raketat kundër Izraelit, ka tension të lartë në Siri…

Një konflikt Rusi-Izrael mund të shpërthejë pasi Moska vendosi fillimisht sistemet e mbrojtjes kundërajrore S-300 të stacionuara në Siri kundër luftëtarëve izraelitë. Episodi ndodhi natën e 13 majit pranë qytetit Masyaf, në veri-perëndim të vendit arab, rreth 45 kilometra nga baza detare e Tartus, e menaxhuar nga Moska.

Sulmi izraelit rezultoi në pesë të vdekur dhe shtatë të plagosur, siç raportohet nga agjencia zyrtare siriane e lajmeve Sana. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë joqeveritare me qendër në Londër, por e pranishme në territorin sirian me një rrjet burimesh, raporton se katër nga viktimat ishin luftëtarë të kombësisë së pacaktuar. “Aeroplanët luftarakë izraelitë kanë lëshuar të paktën tetë raketa kundër depove dhe vendeve iraniane të armëve në zonën Masyaf”, shton OJQ-ja.

Sipas transmetuesit izraelit Channel 13, raketa kundërajrore ruse u qëllua ndërsa avionët izraelitë po ktheheshin në bazë dhe nuk u mbyllën në asnjë objektiv. Episodi, i cili ende nuk është mohuar, shënon një ndryshim vendimtar të ritmit në qëndrimin e Moskës ndaj shtetit hebre. Sipas revistës amerikane Forbes, përgjigja ruse ndaj sulmeve izraelite në Siri “mund të jetë një problem i madh”.

Kush qëlloi?

Deri më tani, ishte në fuqi një marrëveshje e heshtur midis Rusisë dhe Izraelit që lejonte shtetin hebre të godiste objektivat e Iranit dhe Hezbollahut libanez në Siri, pa përfunduar në rrjetin e avancuar anti-ajror të dislokuar nga Moska në territorin e regjimit të Damaskut. Bateritë e vjetruara dhe joefektive Pantsir S-2 në përgjithësi po përpiqen të godasin avionët izraelitë. Sipas Kanalit 13, Sistemet S-300 në Siri operohen nga Forcat e Armatosura Ruse dhe nuk mund të aktivizohen pa miratimin e Moskës.

Vija e kuqe

Gazeta Times of Israel thotë se pavarësisht se kush i ka lëshuar raketat, incidenti është shqetësues për Izraelin . Shteti hebre ka kryer qindra sulme ajrore brenda Sirisë që nga viti 2011. S-300 do të lejonin Damaskun të godiste objektivat në lartësi mbi 160 kilometra larg. Zona e bombardimeve është vetëm disa dhjetëra kilometra larg bazës strategjike të Tartusit. “Personeli rus ka shumë të ngjarë të lëshojë raketën për të sinjalizuar se Izraeli ka shkuar shumë larg në pikëpamjen e Moskës. Me fjalë të tjera, “është gjuajtja klasike e paralajmërimit”, thotë Forbes . Sipas një analize nga Stratfor , “provinca e afërt siriane e Latakias strehon bazat ajrore dhe detare ruse dhe normalisht është jashtë kufijve për sulmet izraelite, duke e sjellë kështu bastisjen e shpenguar izraelite shumë afër vijave të kuqe të treguara nga Moska”.

Marrëdhëniet e prishura?

Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz , pa e përmendur kurrë incidentin hapur, deklaroi se shteti hebre “do të vazhdojë të veprojë kundër çdo armiku që e kërcënon dhe do të parandalojë transferimin e aftësive të avancuara nga Irani”. Përshkallëzimi ndodh ndërkohë që marrëdhëniet mes Izraelit dhe Rusisë janë të tensionuara pas deklaratave të Sergej Lavrov se Hitleri kishte gjak hebre. Një komunitet i madh rusishtfolës jeton në Izrael dhe është në interesin e të gjithëve që të ruajnë marrëdhënie të përzemërta, por është po aq e vërtetë që shumë izraelitë kanë origjinë ukrainase: në Odessa , për shembull, ekziston një komunitet i madh dhe i mirënjohur hebre.

Faktori ukrainas

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, shteti hebre është përpjekur të ruajë lidhjet e tij me Moskën dhe deri vonë ka refuzuar të dërgojë pajisje mbrojtëse në Ukrainë, në vend të kësaj duke transferuar mbi 100 tonë ndihma humanitare dhe duke ngritur një spital fushor në Ukrainën perëndimore. Tashmë Izraeli duket se ka ndryshuar qëndrim dhe këtë e dëshmon njoftimi i dërgimit disa ditë më parë të helmetave dhe jelekëve antiplumb në Ukrainë. Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes tha se do të dërgonte 2,000 helmeta dhe 500 parzmore, të parat e dërguara nga shteti hebre që nga fillimi i pushtimit rus.Rusët gjithashtu raportojnë se kanë dërguar këshilltarë ushtarakë izraelitë dhe drone.

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES