Rabini izraelit: Komuniteti LGBTQ+ është arsyeja e tërmeteve shkatërrimtare në Turqi e Siri

Kryerabini i Jeruzalem ka bërë me faj së fundmi komunitetin e njohur si LGBTQI+, për tërmetet shkatërrimtare me magnitudë 7.8 e 7.6 që goditën Turqinë e Sirinë muajin e kaluar.

E përditshmja The Jerusalem Post shkruante se rabini ‘sefardik’ i Izraelit, Shlomo Amar ka dënuar komunitetin homoseksual në meshën e tij të fundit.

Ai lexoi një pjesë nga libri i Talmud për të mbështetur pretendimet e tij të çuditshme, ku i atribuonte politikave të nxitjes së të drejtave LGBTQI+ në Lindjen e Mesme, si shkak për tërmetet që vranë mijëra njerëz.

Gjithsesi ai nuk merrte përsipër përgjegjësi për pretendimet dhe vendoste theksin te fjala e Zotit.

“Nuk jam unë që interpretoj, është gjuha e Gemara,” tha ai, duke cituar nga shkrimi i librit të fesë hebreje Talmudi.

“Zoti thotë se ju po trondisni njerëzit me diçka që nuk është e juaja”.

Prezantuesi vendas i lajmeve Ori Qual menjëherë dënoi pohimet e rabinit gjatë një komenti në rrjetin vendas Channel 13 duke thënë:

“Unë jam ‘gay’, Rabin Amar, dhe dikush nga ky stacion është dërguar në Turqi për të raportuar mbi tërmetet. Shumë mirë që e dhe opinionin tënd, sipas të cilit komuniteti që unë i përkas, jemi përgjegjës për tërmetet dhe vdekjet”, tha ai.

“Ndoshta në të njëjtën kohë mund të fajësoni komunitetin LGBTQ+ edhe për kostot e jetesës dhe inflacionin?”

Ai shtonte më tej se pas komenteve, liderë fetarë si Rabbi Amar nuk duhet të marrin rrogë nga taksapaguesit.

Por ky nuk është komenti i vetëm i kontestuar i Rabbi Amar në vitet e fundit.

Në 2021, rabini dënoi paradën e homoskesualëve në Jeruzalem duke e krahasuar më një marshin ‘kafshësh të egra’, shkruan rrjeti The Times of Isarel.

Ndërsa në 2016, lideri fetar përshkruante homoseksualitetin si një ‘kult mallkimi’ teksa shtonte se hebrejtë LGBTQI+ duhet të dënoheshin me vdekje, shkruan rrjeti BBC News.

Ai shtonte më tej se kjo dukuri është për ta ‘vetëm një epsh për t’u tejkaluar’ edhe pse komentet e tij u pritën me replika të ashpra.

Tre grupe fetare të komuniteteve hebreje LGBT+, Bat-Kol, Havruta dhe Gay Religious Community dhanë një deklaratë të përbashkët për çështjen: “Rabbi Amar, me deklaratën tënde ti nxit familjet tona të vjellin ndaj nesh, të na nxjerrin jashtë shtëpive dhe komuniteteve”.

Liga kundër Diskriminimit gjithashtu dënonte komentet e rabinit duke thënë: “Komentet e urrejtjes së Rabinit Amar për komunitetin #LGBTQ janë anti-etike ndaj vlerave hebreje të tolerancës dhe pranimit. Liderët fetarë duhet të angazhohen me të gjithë komunitetin”.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË