Qytetet me numrin më të madh të miliarderëve

Revista Forbes ka përditësuar listën e qyteteve më të pasura në botë duke marrë qytetet me numrin më të madh të miliarderëve.

Por, cili është qyteti më i pasur në botë në vitin 2023? Ku jetojnë njerëzit më të pasur në botë në vitin 2023 dhe cilët janë ata?

1. NJU JORK –  616.8 miliardë dollarë
101 nga 2640 miliarderët jetojnë në Nju Jork, SHBA. Edhe pse vitin e kaluar 6 miliarderë u larguan nga qyteti, këtë vit ai arriti të bëhej sërish i pari. Rreth një e katërta e pasurisë së Nju Jorkut është në pronësi të qytetarëve më të pasur të qytetit, Michael Bloomberg dhe Julia Koch.

2. HONG KONG – 286.8 miliardë dollarë
Numri i miliarderëve u rrit në 70 që nga viti 2023 në qytetin kinez të Hong Kongut, i cili renditet i dyti. Personi më i pasur në rajon është Li Ka Shing me një pasuri prej 38 miliardë dollarësh.

3. PEKIN – 247.2 miliardë dollarë
68 miliarderë vazhdojnë të jetojnë në Pekin, i cili u rendit i pari në 2021. Njeriu më i pasur në qytet është Zhang Yiming me një pasuri prej 45 miliardë dollarësh.

4. SHANGHAI – 181.9 miliardë dollarë
Shanghai, një tjetër qytet në Kinë, renditet i 4-ti. Shanghai u rrit në 65 miliarderë në vitin 2023. Anëtari më i pasur është Colin Zheng Huang me një pasuri prej 39.1 miliardë dollarë.

5. LONDËR – 294.9 miliardë dollarë
Londra renditet e 6-ta në listë pasi është shtëpia e 63 miliarderëve. Më i pasuri prej tyre është Len Blavatnik, pasuria e tij është 32.1 miliardë dollarë.

6. MOSKA – 307.1 miliardë dollarë
Moska e Rusisë u rendit e gjashta këtë vit. Pasuria totale e qytetit është 307.1 miliardë dollarë.

7. MUMBAI – 276. 4 miliardë dollarë
E vendosur në Indi, Mumbai renditet i 7-ti dhe ka një pasuri totale prej 276.4 miliardë dollarë.

8. SHENZHEN – 246 miliardë dollarë
Shenzhen, gjithashtu një qytet në Kinë, u rendit i 8-ti. Pasuria e tij totale është 246 miliardë dollarë. Sipas listës, shumica e qyteteve më të pasura ndodhen në Kinë.

9. SINGAPOR – 133.3 miliardë dollarë
Singapori renditet i 9-ti në listë dhe ka një pasuri totale prej 133.3 miliardë dollarësh.

10. DELHI – 116.4 miliardë dollarë
I vendosur në Indi, Delhi renditet i 10-ti dhe ka një pasuri totale prej 116.4 miliardë dollarësh.
Burimi: Forbes.com

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË