‘Pse mbreti Charles i ka gishtat si salçiçe?’ Flasin ekspertët

Sot ishte dita e kurorëzimit dhe ndërsa Mbreti Charles III dhe Camilla u kurorëzuan zyrtarisht në Westminster Abbey, rrjeti nuk mund të rrinte pa komentuar:

‘Gishtat si salçiçe’ të mbretit Charles.

Gishtat e Mbretit janë shumë të fryrë dhe ai vetë ka bërë shaka më parë për pamjen e duarve të tij.

Ai u tall me veten duke i quajtur gishtat e tij “gishta si salçiçe” në një letër drejtuar një miku.

Në këtë ditë historike, ‘gishtat e salçiçes’ janë sërish në trend.

Por cila është arsyeja e vërtetë që gishtat e Charles janë kaq të fryrë?

GP Chun Tang, Drejtor Mjekësor në Pall Mall Medical në Mançester tha për MailOnline se mund të ketë shumë “arsye që një person mund të vuajë me gishtat si salçiçe”.

“Shpesh gishtat e fryrë janë një simptomë e mledhjes së ujit që mund të shkaktohet nga kushte të shumta shëndetësore. Gishtat e sallamit njihen zyrtarisht si daktiliti.

“Kjo gjendje lind për shkak të inflamacionit dhe mund të jetë rezultat i artritit, infeksioneve të shumta bakteriale apo edhe TB.

Tang përmendi gjithashtu se nivelet e larta të kripës (që shkakton mbajtjen e ujit dhe për rrjedhojë ënjtje të gishtave), reaksionet alergjike, efektet anësore mjekësore, lëndimet dhe sëmundjet autoimune mund të jenë gjithashtu arsye që kontribuojnë në madhësinë e gishtave të Charles.

“Trajtimi për këtë gjendje mund të përcaktohet kur të identifikohet shkaku themelor. Duhet të bëhet një test gjaku për të përcaktuar çështjet themelore”, tha ai.

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

10 vendet më të mira për të jetuar në 2023

Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES