<

Pse duhet të flini pa rroba?

A keni fjetur ndonjëherë krejtësisht lakuriq? Këtë duhet ta bëni disa herë në javë, sepse siç thonë ekspertët, është e dobishme për shëndetin tuaj. Disa njerëz thonë se gjumi pa rroba i ndihmon ata të qëndrojnë ngrohtë, të flenë më mirë por gjithashtu të ndihen më rehat.

Doktoresha Marie Horvath thotë se gjithçka ka të bëjë me rehatinë dhe gjumin e mirë. Sipas saj, gjumi pa rroba është i dëshirueshëm për disa arsye.

Rregullimi i temperaturës së trupit

Ritmi cirkadian rregullon ritmin e gjumit dhe mund të shqetësohet nga temperatura e lartë. Nëse flini lakuriq, trupi juaj mund ta rregullojë temperaturën tuaj në mënyrë më efektive. Kur nxeheni, ka më shumë gjasa të ndryshoni pozicionin e gjumit ose të ekspozoheni pak. Kjo mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të siguroni gjumë më cilësor.

Infeksionet vaginale

Gratë që flenë lakuriq mund të parandalojnë infeksionet vaginale në këtë mënyrë. Fjetja me rroba të ngushta dhe të brendshme mund të rrisë lagështinë rreth pjesëve intime të trupit, gjë që mund të çojë në infeksione. Me ose pa veshje të lirshme, temperatura e trupit është më e ulët, kështu që lëkura mbetet e thatë.

Fertiliteti tek meshkujt

Gjumi pa rroba mund të rrisë fertilitetin mashkullor. Një studim zbuloi se veshjet e ngushta rrisin temperaturën e zonave intime, gjë që mund të zvogëlojë numrin e spermës. Nëse temperatura është më e ulët, sperma do të mbetet e shëndetshme dhe niveli i fertilitetit do të jetë normal.

Afërsia me partnerin

Nëse ju dhe partneri juaj flini lakuriq, do të jeni më të lidhur dhe më tërheqës me njëri-tjetrin. Kjo mund të zvogëlojë nivelet e stresit dhe të përmirësojë jetën tuaj seksuale. Kjo do të çojë në sekretimin e oksitocinës, hormonit të lumturisë, ndaj marrëdhënia juaj do të jetë edhe më e mirë.

Metabolizëm më i mirë

Gjumi në një dhomë më të freskët mund të përmirësojë metabolizmin, sipas ekspertëve, dhe gjumi pa rroba gjithashtu mund të kontribuojë në të. Mos harroni të ajrosni dhomën pak para se të shkoni në shtrat dhe të rregulloni temperaturën në një temperaturë më të ulët.

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES