Pranvera po vjen! Mbrëmë ndodhi ekuinoksi i parë i vitit

Pranvera po vjen! Në orën 22:24 më 20 mars ndodhi ekuinoksi, ngjarja astronomike gjatë së cilës rrezet e diellit janë pingul me boshtin e rrotullimit të Tokës dhe kohëzgjatja e orëve të dritës është e barabartë me atë të orëve të natës.

Në hemisferën veriore, është gjithashtu koha kur orët e ditës fillojnë të rriten gradualisht, deri në solsticin e verës. Në fakt, fjala ekuinoks rrjedh nga latinishtja aequa-nox, ose natë e barabartë dhe tregon se në një ditë të caktuar kohëzgjatja dita dhe nata janë të barabarta.

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Paraqitja grafike e ndriçimit të Tokës gjatë ekuinoksit

Alternimi i stinëve dhe kohëzgjatja e ndryshueshme e ditës dhe natës janë pasojë e drejtpërdrejtë e pjerrësisë prej 23°27′ të boshtit të tokës në lidhje me planin orbital të planetit.

Kjo nënkupton që rrezet e diellit bien në sipërfaqen e tokës në kënde të ndryshme dhe vetëm dy herë në vit janë pingul me të, pra gjatë ekuinokseve.

Pranvera po vjen! Sonte ndodh ekuinoksi i parë i vitit

Ndryshimi i stinëve në hemisferën veriore

Ekuinoksi i pranverës zakonisht ndodh midis 19 dhe 21 marsit. Arsyeja pse ndodh çdo vit në një ditë të ndryshme është për faktin se Toka kryen një rrotullim të plotë rreth Diellit në 365 ditë e 6 orë, kohëzgjatja e të ashtuquajturit vit sidereal, që nuk korrespondon me atë të kalendarit tonë.  Është pikërisht kjo arsyeja që u prezantua viti i brishtë, ku shkurti çdo katër vjet ka 29 ditë. Kjo ditë e brishtë shtesë ndodh në çdo vit që është një shumëfish i plotë i 6 me 4 dhe krijohet një ditë e plotë. Pavarësisht kësaj, për shkak të vonesës së akumuluar, ekuinokset mund të ndodhin në një kohë të ndryshme çdo vit.

Edhe pse sipas traditës pranvera vjen më 21 mars, gjërat ndryshuan në vitin 2007 dhe kështu do të vazhdojnë të paktën deri në vitin 2030. Megjithatë, nga viti 2044, ekuinoksi i pranverës do të ndodhi më 19 mars, kjo përsëri për shkak të mes vitit kalendarik dhe atij sidereal, i cili do të vazhdojë deri në vitin 2100, më pas do të rikthehet ardhja e pranverës në 21 mars.

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

10 vendet më të mira për të jetuar në 2023

Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES