Për seks më të mirë/ Konsumoni portokaj e mandarina

Një dëshirë e ulët seksuale nuk duhet të shënojë fundin e jetës suaj intime, sepse ka ushqime që ndihmojnë për ta rritur.

Portokajtë kanë shumë veti të mira shëndetësore që ndihmojnë edhe në përmirësimin e aktivitetit seksual.

Në disa teste të mëhershme, studiuesit morën një grup vullnetarësh me duar të ftohta dhe zbuluan se qarkullimi i gjakut u rrit pas vetëm dy gotave me lëng portokalli.

Stresi shpesh lidhet me mungesën e interesit për seksin dhe vitamina C dihet se është një antioksidant kundër stresit.

Në një studim, studiuesit gjermanë morën 120 njerëz, gjysma nga të cilëve iu dha 1000 mg vitaminë C. Shenjat e tilla të stresit si nivelet e ngritura të kortizolit të hormonit të stresit dhe presioni i lartë i gjakut ishin dukshëm më të mëdha tek ata që nuk merrnin suplementin e vitaminës.

Ata që morën vitaminë C raportuan se ndjeheshin më pak të stresuar kur morën vitaminën.

Fruta të tilla si portokalli e mandarinat, që janë të tharta, kanë qenë gjithashtu të lidhura me shëndetin e spermës, pasi frutat e pasura me vitaminë C janë gjetur se ndihmojnë në prodhimin e spermës që funksionon siç duhet dhe i ndalon ato të grumbullohen plotësisht.

Së fundi, për ato që synojnë të mbeten shtatzënë, portokajtë mund të përmirësojnë nivelet e fertilitetit.

Një studim i kryer ndërmjet viteve 1997 dhe 2000 në Universitetin Mjekësor Sapporo dhe Spitalin Sapporo Toho në Japoni zbuloi se suplementet e vitaminës C përmirësonin nivelet e hormoneve te 53 përqind e grave që më parë kishin vështirësi në përpjekjen për të mbetur shtatzënë, shkruan express.co.uk.

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES