Pasi të lexoni këtë do kuptoni nëse keni ose jo një jetë seksuale të kënaqshme

Të gjithë duan një jetë të mirë seksuale. Por çfarë çon në kënaqësi më të madhe në shtrat?

Shumë studime kërkimore kanë eksploruar këtë pyetje. Këtu janë disa nga gjetjet më të qëndrueshme, sipas Psychology Today. (Shumica e të dhënave janë nga çifte heteroseksuale.)

Marrëdhënie më e lumtur: Seksi është më i mirë kur ju dhe partneri juaj në përgjithësi shkoni mirë dhe jeni të kënaqur me marrëdhënien tuaj.

Komunikimi më i mirë seksual: Ju dhe partneri flisni hapur për dëshirat dhe nevojat tuaja seksuale. Cilësia e komunikimit seksual duket të jetë më e rëndësishme se shpeshtia e këtyre bisedave. Komunikimi duket se ndihmon si duke krijuar intimitet, ashtu edhe duke ndihmuar partnerët të plotësojnë nevojat seksuale të njëri-tjetrit.

Më pak pornografi: Hulumtimet tregojnë se pornografia e vazhdueshme çon në kënaqësi më të ulët seksuale, si për personin që shikon pornografi ashtu edhe për partnerin e tyre.

Përqafimet dhe puthjet e shpeshta: Intimiteti fizik lidhet me seksin më të kënaqshëm. Puthjet dhe përqafimet pas seksit gjithashtu çojnë në një jetë seksuale më të lumtur.

Seksi më i shpeshtë: Frekuenca e seksit është një nga parashikuesit më të fortë të kënaqësisë seksuale; çiftet që ndalojnë së bëri seks shpesh priren të jenë më pak të kënaqur me jetën e tyre seksuale.

Shumëllojshmëria: Nuk është vetëm frekuenca e seksit ajo që ka rëndësi; shumëllojshmëria është gjithashtu e rëndësishme. Çiftet që eksperimentojnë me seksin, raportojnë mesatarisht një kënaqësi më të lartë seksuale.

Barazia në fillimin e seksit: Kënaqësia seksuale ulet kur një partner është gjithmonë ai që fillon seksin.

Funksionimi seksual: Problemet me mosfunksionimin seksual, si dhimbja gjatë seksit ose vështirësia në mbajtjen e ereksionit, çojnë në kënaqësi më të ulët seksuale. Fatkeqësisht, mosfunksionimi seksual në një partner tenton të ketë efekte të forta në kënaqësinë seksuale tek të dy partnerët.

Orgazma e vazhdueshme: Sigurisht, arritja e orgazmës është një element i rëndësishëm i një jete seksuale të kënaqshme.

Kënaqësia nga jeta: Së fundi, një jetë e lumtur dhe një jetë e lumtur seksuale priren të shkojnë krah për krah me njëra-tjetrën.

Nëse nuk jeni të kënaqur me jetën tuaj seksuale, eksploroni komunikim më të hapur me partnerin tuaj për seksin, zvogëloni ose eliminoni pornografinë nga jeta juaj dhe mendoni të shtoni pak larmi në dhomën e gjumit.

Puna për cilësinë e përgjithshme të marrëdhënies suaj gjithashtu ka të ngjarë të kontribuojë në një marrëdhënie seksuale më të kënaqshme.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË