Para se të flini, rekomandohen 10 këshilla efikase si duhet të veproni për një gjumë të rehatshëm

Për te patur mundesine qe te beni nje gjume sa me te mire dhe te shendetshem, shihni me radhe keto 10 keshilla te thjeshta qe, te gjitha se bashku, krijojne mundesine te ta japin nje kenaqesi te tille.

1 Dietë e përshtatshme

Rregulli numur nje ne kete drejtim eshte konsumi i nje mengjesi te shendoshe, nje dreke te mesme, dhe te nje darke te lehte, madje sa me heret, me qellim qe stomaku te mos jete shume i rende, cka do te cenonte cilesine e gjumit.

Shmangni kafenë
Ne darke, eshte me mire te shmangni nga perdorimi kafen dhe cdo produkt tjeter me permbajtje kafeine.

Një gotë qumësht të ngrohtë
Ne vend te kafese, perdorni me mire nje gote qumesht te ngrohte. qumeshti eshte nje mik i mire i gjumit.

Sa më shumë ushtrime fizike të përshtatshme
Ushtrimet fizike kane nje ndikim pozitiv shumeplanesh per organizmin. Ndermjet te tjerave, ato ju mundesojne edhe shkakrkimin e stresit te dites, dhe rrjedhimidht do te jene nje ndihme me shume edhe ne shtrat.

Meditimi
Stresi i dites dhe ankthi jane nga armiqte kryesore te gjumit.

Meditimi eshte nje menyre shume efektive per te na rifreskuar mendjen. rifreskimi i mendjes do te thote nje premise me shume per nje gjume te mire.( Meditimi eshte perqendrimi i vemendjes per nje kohe te caktuar mbi nje objekt, ngjarje, fenomen, mendim)

Dhomë gjumi të përshtatshme
Ajo duhet te jete para segjithash e paster dhe e dekoruar kendshem, dhe me nje temperature te pranueshme.

Lexoni libra
Libri para gjumit, eshte nje aleat i mire i tij. Te kunderten te ofrojne televizori apo kompjuteri.

Relaks dhe durim
Mos e humbisni durimin kur e shihni qe gjumi nuk eshte edhe aq prane, beni me shume durim. Relaksimi i mendjes eshte shume i rendesishem per gjumin, ndaj sa me larg mendjen nga situatat shqetesuese.

Mbyllni dritat
Sigurohuni qe dhoma e gjumit te jete e erresuar kur ju shkoni per te fjetur. Nese kjo nuk eshte e mundur, mund te praktikoni edhe maskat e gjumit.

Largoni mjetet e punës
Kompjuteri dhe objekte te tjera me te cilat punoni nuk jane miqte me te mire te gjumit, ndaj mos i pranoni ato ne dhomen e tuaj.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË