Neurologët shmangin gjithmonë këto 7 ushqime në përditshmëri

Ka disa ushqime dhe pije (padyshim të shijshme) që njerëzit që janë të specializuar në shëndetin e trurit – si neurologët dhe neuroshkencëtarët – bëjnë çmos t’i shmangin.

Këtu janë shtatë prej tyre.

Pluhur proteinash

E keni zakon të shtoni një lugë proteine ??pluhur në smoothie-n tuaj të përditshëm?

Ndërsa pluhuri i proteinave shpesh tregtohet si një opsion i shëndetshëm dhe me pak kalori për njerëzit që përpiqen të humbin ose mbajnë peshë, shumë prej tyre janë të mbushura me ëmbëlsues artificialë, sipas neuroshkencëtarit Friederike Fabritius.

Margarinë

Larg gjalpit të rremë! Dr. Shae Datta, një neurologe, tha se ajo shmang sa më shumë që të jetë e mundur margarinën sepse përmban yndyrna trans.

“Shpesh dëgjojmë se yndyrnat trans nuk janë të mira për zemrën dhe enët e gjakut. E njëjta gjë vlen edhe për enët e trurit”, tha ajo.

Birra

Na vjen keq që po jua themi këtë para verës :/. “Birra përbëhet tërësisht nga kalori boshe pa asnjë vlerë ushqyese,” tha Dr. Byran Ho, një neurolog. “Alkooli është një neurotoksinë që mund të dëmtojë si sistemin nervor qendror ashtu edhe atë periferik, edhe nëse konsumohet në sasi të moderuar.”

Kafe decaffeinato

Nëse jeni adhurues i kafesë ‘pa kafe’, Sean Callan, një neuroshkencëtar dhe CEO i Ellipse Analytics, rekomandon që të anashkaloni këtë pije, përveç nëse jeni i sigurt se procesi i dekafeinimit është pa tretës.

“Tretësirat, kimikatet e përdorura për të hequr kafeinën nga kafeja, janë përgjithësisht toksikë për njerëzit,” tha ai. “Shumë janë të lidhura me rritjen e rrezikut të kancerit ose dëmtimit neurologjik, veçanërisht në doza të mëdha ose të përsëritura.

Patate të skuqura

Këtu është një tjetër e keqe: Patatet e skuqura janë një nga ushqimet kryesore që neurologu Dr. Pedram Navab shmang. “Një dietë që përfshin ushqime yndyrore si patatet e skuqura mund të dëmtojë enët e gjakut që furnizojnë trurin, duke shkaktuar dëmtime njohëse,” tha ai.

Pije me gaz

Neurologu Dr. Shaheen Lakhan thotë se pija juaj e preferuar me flluska është thjesht e keqe për trurin tuaj. “Soda është një nga ushqimet më të këqija për shëndetin e trurit për shkak të përqendrimit të lartë të sheqernave të thjeshta, të cilat dëmtojnë enët e gjakut që furnizojnë trurin”, tha ai.

Ushqimet e injektuara me kanabis

Por vetëm për shkak se kanabisi është i ligjshëm dhe mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, nuk do të thotë se po bën gjëra të mira për trurin tuaj.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË