Sunday, June 4, 2023

Neurologët shmangin gjithmonë këto 7 ushqime në përditshmëri

Kategori Lajme

Ka disa ushqime dhe pije (padyshim të shijshme) që njerëzit që janë të specializuar në shëndetin e trurit – si neurologët dhe neuroshkencëtarët – bëjnë çmos t’i shmangin.

Këtu janë shtatë prej tyre.

Pluhur proteinash

E keni zakon të shtoni një lugë proteine ??pluhur në smoothie-n tuaj të përditshëm?

Ndërsa pluhuri i proteinave shpesh tregtohet si një opsion i shëndetshëm dhe me pak kalori për njerëzit që përpiqen të humbin ose mbajnë peshë, shumë prej tyre janë të mbushura me ëmbëlsues artificialë, sipas neuroshkencëtarit Friederike Fabritius.

Margarinë

Larg gjalpit të rremë! Dr. Shae Datta, një neurologe, tha se ajo shmang sa më shumë që të jetë e mundur margarinën sepse përmban yndyrna trans.

“Shpesh dëgjojmë se yndyrnat trans nuk janë të mira për zemrën dhe enët e gjakut. E njëjta gjë vlen edhe për enët e trurit”, tha ajo.

Birra

Na vjen keq që po jua themi këtë para verës :/. “Birra përbëhet tërësisht nga kalori boshe pa asnjë vlerë ushqyese,” tha Dr. Byran Ho, një neurolog. “Alkooli është një neurotoksinë që mund të dëmtojë si sistemin nervor qendror ashtu edhe atë periferik, edhe nëse konsumohet në sasi të moderuar.”

Kafe decaffeinato

Nëse jeni adhurues i kafesë ‘pa kafe’, Sean Callan, një neuroshkencëtar dhe CEO i Ellipse Analytics, rekomandon që të anashkaloni këtë pije, përveç nëse jeni i sigurt se procesi i dekafeinimit është pa tretës.

“Tretësirat, kimikatet e përdorura për të hequr kafeinën nga kafeja, janë përgjithësisht toksikë për njerëzit,” tha ai. “Shumë janë të lidhura me rritjen e rrezikut të kancerit ose dëmtimit neurologjik, veçanërisht në doza të mëdha ose të përsëritura.

Patate të skuqura

Këtu është një tjetër e keqe: Patatet e skuqura janë një nga ushqimet kryesore që neurologu Dr. Pedram Navab shmang. “Një dietë që përfshin ushqime yndyrore si patatet e skuqura mund të dëmtojë enët e gjakut që furnizojnë trurin, duke shkaktuar dëmtime njohëse,” tha ai.

Pije me gaz

Neurologu Dr. Shaheen Lakhan thotë se pija juaj e preferuar me flluska është thjesht e keqe për trurin tuaj. “Soda është një nga ushqimet më të këqija për shëndetin e trurit për shkak të përqendrimit të lartë të sheqernave të thjeshta, të cilat dëmtojnë enët e gjakut që furnizojnë trurin”, tha ai.

Ushqimet e injektuara me kanabis

Por vetëm për shkak se kanabisi është i ligjshëm dhe mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, nuk do të thotë se po bën gjëra të mira për trurin tuaj.

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...
Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...
Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...
Mungesa e fuqisë punëtore po sjellë probleme të mëdha për bizneset vendore. Këtë e pohojnë nga Sindikata e Sektorit Privat në Kosovë.Ekonomistët vlerësojnë se...
Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...
Qumështi, djathi dhe vezët janë 16.6 për qind më shtrenjtë se në vitin e kaluar dhe prodhimet tjera ushqimore për 13.9 për qind.Edhe energjia...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

10 vendet më të mira për të jetuar në 2023

Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...

Mund të jetë helmuar në Rusi, Lukashenko transportohet me urgjencë pas takimit me Putinin

Ka zëra që Alexander Lukashenko mund të jetë helmuar gjatë një parade ku mori pjesë edhe presidenti rus, Vladimir Putin.Presidenti i Bjellorusisë, 68 vjeç,...

Horoskopi

BOTA