<

Nëse ju ka ndodhur të ndjeni trishtim pas marrëdhënieve seksuale, ndoshta vuani nga…

Ndërsa supozimi i zakonshëm është se meshkujt e dëshirojnë seksin fizikisht më shumë se femrat, ndërsa femrat kërkojnë emocione, femrat shoqëroheshin gjithashtu me një ndjenjë trishtimi, lot apo nervozizëm, menjëherë pas seksit. Nëse nuk e keni përjetuar ose nuk jeni pajtuar me arsyen pse ndiheni në këtë mënyrë, dijeni se mund të vuani nga disforia postkoitale.

Në fakt, një studim i kohëve të fundit arriti në përfundimin se nuk janë vetëm gratë që ndihen në këtë mënyrë, por edhe burrat ndihen të trishtuar pas seksit për shkak të disa ndjenjave të tyre. Burrat vuajnë gjithashtu nga PCD, gjë që rezulton në trishtim, lot ose nervozizëm pas seksit, tha një studim i fundit i botuar në “Journal of Sex and Martal Therapy”. Ndërsa gjendja ishte e njohur tek gratë, asnjë studim nuk e kishte identifikuar më parë fenomenin tek meshkujt, thanë studiuesit nga Universiteti i Teknologjisë në Queensland (QUT) në Australi.

Ja se si meshkujt që përjetojnë trishtim pas seksit i përshkruajnë përvojat e tyre:

“Unë nuk dua të më prekin dhe dua të jem vetëm. Gjithçka që dua vërtet është të largohem dhe të shpërqendroj veten nga gjithçka ku kam marrë pjesë”.

“Tri fazat e para të ciklit të përgjigjes seksuale njerëzore – eksitimi, akti dhe orgazma – kanë qenë fokusi i shumicës së kërkimeve deri më tani,” tha një nga studiuesit, Schweitzer. “Përvoja e fazës post seksit mbetet pak mister dhe për këtë arsye është kuptuar keq. Zakonisht besohet se meshkujt dhe femrat përjetojnë një sërë emocionesh pozitive duke përfshirë kënaqësinë dhe relaksimin menjëherë pas aktivitetit seksual konsensual,” shtoi ai.

Studimet e mëparshme mbi përvojën e PCD zbuluan se një përqindje e ngjashme e femrave kishin përjetuar PCD në baza të rregullta. Por rasti me meshkujt nuk është kuptuar mirë për momentin. “Ne do të spekulonim se arsyet janë shumëfaktorale, duke përfshirë faktorët biologjikë dhe psikologjikë,” vuri në dukje më tej Schweitzer.

Dëshmitë anekdotike nga mjediset klinike, si dhe llogaritë personale të postuara në blogjet në internet sugjeruan se PCD ndodhte te meshkujt dhe kishte potencialin të ndërhynte në ndërveprimet në çift pas marrëdhënieve seksuale. “Për shembull, është vërtetuar se çiftet që angazhohen në biseda, puthje dhe përkëdhelje pas aktivitetit seksual raportojnë kënaqësi më të madhe seksuale, duke demonstruar se faza pas seksit është e rëndësishme për lidhjen dhe intimitetin”, tha Maczkowiack.

Kujdes nga efektet negative, sepse PCD ka potencialin të shkaktojë shqetësim tek një individ dhe partneri gjithashtu. Mund të prishë marrëdhëniet e rëndësishme dhe të shtojë shqetësimin dhe konflikt, gjë që nga ana tjetër ndikon në marrëdhënien seksuale.

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES