Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën nga ajo që duket.

Rasti i fundit me shumë gjasa ka të bëj me pamjet virale që vijnë nga Pekini, aty ku duket sikur rrugët dhe automjetet e parkuar aty të jenë pothuajse të mbuluara nga krimba. Një spektakël i denjë të një filmi horror, aq sa ka shtrënguar vendasit të hapin çadrat për të shmangur ndonjë nga krijesat e shpifura aq sa paqësore.

Por nuk mjafton, lajmet janë plot edhe me dëshmitë e peshqve që bien si kokrra breshëri në Lajamanu, qyteze në shkretëtirën australiane.

Teoritë janë të shumta, dhe komentet më shkencore flasin për një ngjarje të rrallë por jo të jashtëzakonshme, aty ku forca e një tornado mund të transportojë për kilometra të tëra kafshë të vogla si këto më sipër.

Nuk mungojnë gjithsesi komplotistët dhe të apasionuarit ndaj Apokalipsit, që thonë se bëhet fjalë për shenjat e pakundërshtueshme të ”Qametit”, paralajmërimi i qartë se Bota, kjo botë të paktën, po mbaron. Të tjerë, më skeptikë, mjaftohen me analizën e pamjeve, që në fakt duket sikur tregojnë një histori tjetër.

Po ta shohësh hollë, pamjet e krimbave vijnë më së shumti nga një video, disi i paqartë, ku krimbat mund të jenë shumë mirë ato që të gjithë ne njohim si lule plepi, të cilët në veçanti kur lagen në shi shndërrohen në krijesa të gjata pa formë të qartë.

Ndërkohë, video që shoqëron lajmin për peshqit australianë, në fakt është marrë nga një aksident rrugor në Norvegji, ku një kampion plot me peshq u rrëzua në autostradë. Peshqit që janë parë realisht në Australi mund të jenë rezultati i fenomeni i tornados së lartpërmendur.

Shpesh herë, një kontroll më i thelluar i rrjeteve sociale mund të na shpëtojë edhe nga makthi për të ardhmen.

Burimi: A2Cnn

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES