<

NDODH EDHE KJO/ Shtatorja e Rugovës s’gjen vend në Tiranë, ka 9 vite që është në një parking…

Shtatorja e Ibrahim Rugovës, e projektuar për t’u vendosur në rrugën që mban emrin e tij në Tiranë,  prej 9 vitesh ka ngelur në një parking në Durrës.

Burokracitë e administratës e kanë harruar veprën që bashkia e kryeqytetit kishte porositur që në vitin 2012.

“Më thërret drejtori i Kulturës i Tiranës që ka qenë në atë kohë dhe më thotë se jeni përzgjedhur për këtë punë e do fillosh nga puna. Fillova nga puna, më dhanë një sasi mjetesh financiare, jo me dokument, për arsye se këto po mblidheshin nga populli i Tiranës. Ishte një dhuratë nga ata për Ibrahim Rrugovën për t’u vendosur tek pallati i Shallvareve, ku është rruga Ibrahim Rrugova,” – u shpreh skulptori Idriz Balani.

E porositur si vepër arti gjatë periudhës kur Lulzim Basha ishte kryetar bashkie, statuja dështoi të vendosej në rrugën që mban të njëjtin emër, pranë Shallvareve.

“Kjo ka ndodhur në vitin 2012. Ndërkohë u çua edhe për derdhje në bronz dhe në momentin kur do të fillonte puna për ta vendosur kishin ndodhur zgjedhjet dhe Lulzim Basha i kishte humbur, i kishte fituar Erjon Veliaj, por ama ende Lulzim Basha nuk e kishte dorëzuar detyrën,” – shtoi Balani.

Ish-kryebashkiaku kishte harruar të nxirrte lejen e ndërtimit.

“Atëherë policia e shtetit ndërhyn dhe kërkon lejen e ndërtimit. Për fat të keq, nuk kishte asnjë leje ndërtimi. Pra, Lulzim Basha apo punonjësit e tij të bashkisë nuk ishin përgatitur për lejen e ndërtimit dhe kështu kjo u bllokua,” – tha skulptori.

Balani tentoi t’ia sillte në vëmendje kryebashkiakut aktual të Tiranës, por çdo tentativë e tij ka rezultuar pa sukses.

“Pastaj unë bëra disa ndërhyrje nëpërmjet disa miqve e deputetëve dhe u mor vendimi që shtatorja do të vendoset, por i mbetej në kompetencë bashkisë. Nga bashkia nuk u dëgjua kush. Pastaj marr përsipër dhe i bëj një letër kryetarit të bashkisë së Tiranës, z. Erjon Veliaj,” – tregoi ai.

Pa përmendur shpenzimet monetare, të cilat ende nuk i ka marrë, Balani lipset të shohë prej 9 vjetësh një punë kolosale në një parking hoteli./euronews.al

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

G7 ndan 14 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe ShBA kanë thënë se do të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje financiare, ushtarake, humanitare dhe...

RAJONI

All

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

Rusët planfikojnë vrasjen e Vuçiqit dhe luftë në Ballkan/ E tha politikani i njohur nga Vojvodina…

Nenad Čanak, politikan i njohur nga Vojvodina që e drejton Lidhjen e Socialdemokratëve, ka thënë të shtunën se “Rusia synon vrasjen e presidentit të...

DASh: Të hapen sa më parë negociata për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Qeveria amerikane ka lëshuar një deklaratë në lidhje me pasigurinë për fillimin e bisedimeve para-anëtarësuese ndërmjet Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian,...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES