Mund të jetë helmuar në Rusi, Lukashenko transportohet me urgjencë pas takimit me Putinin

Ka zëra që Alexander Lukashenko mund të jetë helmuar gjatë një parade ku mori pjesë edhe presidenti rus, Vladimir Putin.

Presidenti i Bjellorusisë, 68 vjeç, i cili është në pushtet për gati një çerek shekulli, dukej shumë i sëmurë ndërsa lideri rus mbante një fjalim për të përkujtuar Ditën e Fitores, festën më të madhe laike të Rusisë për të kujtuar përpjekjet e vendit për fitore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Analisti politik bjellorus, Dmitry Bolkunets tha se është e mundur që ai të jetë helmuar, por se “ditët e fundit autokrati ishte i sëmurë”, shkroi një gazetar i Kyiv Post në Twitter.

Një pamje e tillë ishte në “Sheshin e Kuq” të Moksës kur ai nuk ishte në gjendje të ecte më shumë se një çerek kilometri pranë Putinit, raporton mirror.

Ndërsa ishte ulur në turmë gjatë fjalimit të Putinit, dora e djathtë e Lukashenkos ishte e mbuluar me një fashë që mund të shihej duke dalë nga palltoja e tij.

Një video kapi momentin kur i kërkoi Putinit që një operativ rus ta transportonte për në Varrin e Ushtarit të Panjohur në kopshtin e Aleksandrit, pranë murit të Kremlinit.

Lukashenko – menaxher i fermave kolektive të epokës sovjetike – është sanksionuar nga Perëndimi për ndihmën ndaj Putinit në luftë dhe përdorimin e policisë sekrete të KGB-së për të shtypur të gjithë opozitën demokratike.

Udhëheqësit e Armenisë, Kazakistanit, Uzbekistanit, Kirgistanit, Turkmenistanit dhe Taxhikistanit ishin të gjithë në gjendje të ecnin në një distancë të shkurtër me Putinin nga Sheshi i Kuq në Kopshtin Aleksandri.

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

10 vendet më të mira për të jetuar në 2023

Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES