Mit apo e vërtetë/ A e tërheqin fatin e keq macet e zeza?

Të gjithë keni dëgjuar se duhet të kaloni rrugën nëse shihni një mace të zezë duhet të bëni tre hapa prapa sa më shpejt që të mundeni. E çmendur, apo jo? Por fakti është se paragjykimet për macet e zeza janë të shumta.

Vite më parë, ata konsideroheshin si bartës të fatit të keq dhe shpesh shoqëroheshin me magji, vdekje dhe bestytni të ndryshme. Prandaj, këto keqkuptime i kanë bërë njerëzit të besojnë se macet e zeza janë më agresive se të tjerat.

Sado të besueshme të jenë historitë e shtrigave, magjive dhe maceve të zeza, e vërteta është se ato nuk ndryshojnë nga macet e ngjyrave të tjera kur bëhet fjalë për personalitetin e tyre. Nëse shihni një mace të zezë që tregon shenja agresioni, mund të jetë për shkak se ajo ka pasur përvoja të këqija me njerëzit në të kaluarën.

Miti i parë që duam të hedhim poshtë sot në favor të maceve të zeza është ai në lidhje me besimin se ato sjellin fat të keq. Por edhe pse ky mit në dukje është po aq i vjetër sa koha, ai në të vërtetë nuk ka asnjë pikë kontakti me të vërtetën. Në fakt, ka disa vende që i konsiderojnë macet e zeza për të sjellë fat dhe bekime.

Edhe pse macet e zeza në thelb nuk ndryshojnë shumë nga macet e ngjyrave të tjera, sepse si të tjerat mund të jenë lozonjare dhe të tërhequra, ajo që mund të vihet re tek ata është se ato kanë një karakter shumë më të relaksuar se pjesa tjetër e komunitetit të maceve.

Gjithashtu, edhe pse filmat e Hollivudit u kanë dhënë një emër të keq maceve të zeza, ato nuk janë në thelb të liga.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË