<

Mafia e huaj në veriun e Italisë: Klanet shqiptare rol kryesor në trafikun e drogës, kinezët me prostitucionin

Grupet e huaja kriminale në veri të Italisë po mbizotërojnë territorin në fushën e trafikut të drogës dhe të prostitucionit.

Në zonën e Breshias dhe të Milanos, kriminaliteti i organizuar i lëndëve narkotike shfrytëzohet nga grupet shqiptare dhe ato afrikane.

Ndërsa krimi i organizuar kinez merret me shfrytëzimin e prostitucionit, i fshehur pas pronësisë së salloneve të ndryshme të masazhit.

Këtë e pohon Fernanco Scarlata, koordinator i Komitetit Antimafia në Breshia. Sipas tij punët janë “të ndara”: klanet kineze janë më aktivë në fushën e prostitucionit, ndërsa shqiptarët me trafikun e drogës.

Por krimi i huaj i pranishëm në provincë karakterizohet veçanërisht nga “organizatat kriminale me origjinë shqiptare dhe afrikano-veriore që shtrihen, – u specifikua gjatë monitorimit të autoriteteve, – në një pjesë të madhe të Italisë Veriore, duke theksuar gjithashtu ndërveprimet midis trafikantëve shqiptarë dhe atyre italianë të lidhur me krimin. Këto janë grupe të përbëra dhe të dedikuara mbi të gjitha, nga trafiku i drogës, tek ndihma e emigracionit të paligjshëm dhe shfrytëzimi i prostitucionit dhe punës”.

Emblematik ishte operacioni “Crystal”, ku policia Breshias arrestoi pesë persona të përfshirë në trafikun e kokainës.

Hetimi zbuloi një trafik masiv në qendër të të cilit do të ishte një shtetas shqiptar me banim në Travagliato.

Sipas hetimeve, për krimin e huaj në provincën e Breshias, janë shqiptarët ata që luajnë rolin kryesor.

Në trafikun e drogës, ata lëvizin jo vetëm në qytet, por edhe në brendësi, si në Castenedolo, Mazzano dhe Rezzato.

Më pas në Cazzago San Martino, Vobarno dhe Lonato. Shpesh ata bashkëpunojnë me grupet kriminale nga Afrika e Veriut.

Pa harruar se vitet e fundit, në Montichiari, karabinierët kishin arrestuar një shqiptare 41-vjeçare, partnere e një bosi të njohur të mafies shqiptare, i kërkuar për trafik ndërkombëtar droge.

“Mjafton të kujtohet se në Shqipëri ai konsiderohet si një lloj ‘Pablo Escobari’, i cili gjithashtu zotëron disa ambiente të jetës së natës”, – shkruan gazeta “Corriere della Sera“.

Dhe, gjithashtu në Montichiari, jeton një ish-këshilltar i qytetit, i cili në vitin 1996 kishte përfunduar në hetimin “check to check” të kryer nga Gjykata e Torre Annunziatas.

Në atë kohë kishte rreth 30 urdhra paraburgimi për akuzat e organizatës kriminale, trafikut të armëve dhe materialeve radioaktive, arit dhe instrumentesh borxhi të kryera kundër shtetasve italianë dhe të huaj në një hetim ndaj organizatave ndërkombëtare të përfshira në pastrimin e parave.

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES